Torek, 26. 2. 2019, 9.28
5 let, 9 mesecev
Spremembe zakona o vodah predvidoma v drugi polovici leta
Na ministrstvu za okolje in prostor so napovedali, da bodo osnutke sprememb zakona o vodah javnosti predstavili v drugi polovici leta. "Zakon o vodah je gotovo potreben spremembe," so poudarili na pristojnem ministrstvu ter dodali, da želijo popraviti anomalijo in zagotoviti, da bo zakonodaja za investitorje jasna.
V okviru strokovnih delovnih skupin poteka pregled zakonodaje na področju upravljanja voda z namenom obravnave odprte problematike in izboljšave veljavne ureditve.
Ministrstvo: Ta del okoljske zakonodaje je nedosleden in nepopoln
"Na ministrstvu ocenjujemo, da je ta del okoljske zakonodaje nedosleden in nepopoln. V Sloveniji je namreč več velikih podjetij, na primer Pivovarna Union, Krka in Talum, ki so dobila dovoljenja na podoben način kot Magna. Zakon je napisan tako, da so take rešitve dopustne," so navedli na okoljskem ministrstvu.
69. člen zakona določa, da se na okoljevarstvenih območjih ne sme graditi ničesar, hkrati pa isti zakon pravi, da na podlagi vodovarstvene uredbe veljajo izjeme. "To je anomalija, ki jo želimo popraviti, saj si prizadevamo, da bo prav za vsakega investitorja zakonodaja jasna, da bo vedel, kje lahko gradi in kje ne," so dodali na ministrstvu.
Rovo zahteval, da se za Magnino investicijo določilo zakona o vodah izvzame
Vprašanje zakona o vodah se je pojavilo v primeru Magnine lakirnice v Občini Hoče - Slivnica. Organizacija Rovo je izpodbijala okoljevarstveno dovoljenje oziroma zahtevala, da se v zakon o tej investiciji izrecno zapiše, da se za to Magnino investicijo izvzame določilo zakona o vodah, ki govori o prepovedi njene dejavnosti na vodovarstvenem območju.
Vlada je to zahtevo zavrnila in odločila, da se področje namesto za enega investitorja sistemsko uredi v zakonu o vodah.