Tako razmere v Adrii Airways ocenjuje njen prvi mož Klemen Boštjančič, ki pričakuje, da bodo našli strateškega partnerja ali pa se bodo regionalno povezali
Slovenski nacionalni letalski prevoznik je v lanskem poslovnem letu ustvaril skoraj 11 milijonov evrov čiste izgube, leto prej je sklenil s kar 16 milijoni evrov izgube, letos pa naj bi pridelal okoli osem milijonov minusa. "Vem, da se z izgubo ne gre hvaliti, ampak lani smo imeli ob skoraj enakem številu poletov kot leto prej (2010) kar deset milijonov evrov več stroškov z dragim gorivom," je za Planet Siol.net povedal Klemen Boštjančič. Dva milijona od tega jim je uspelo "preliti" v dodatek na gorivo pri vozovnicah, preostalih osem milijonov evrov v lanski izgubi pa je prav rezultat dragega goriva. S to težavo in zato z izgubami so se v lanskem letu spopadali skorajda vsi evropski prevozniki, tudi nemška Lufthansa, British Airways ali Air France-KLM.
Boštjančič: Ali prodaja Adrie ali regijsko povezovanje...
Številni letalski prevozniki so že propadli (tudi madžarski Malev in Spanair), mnogim zato lastniki – tudi države – iščejo partnerje ali jih skušajo prodati. "Vsaj pet držav v Evropi prodaja svoje nacionalne letalske prevoznike, v glavnem brez uspeha," poudarja Klemen Boštjančič. Tudi Adria Airways je pred prelomnico, dolgoročno namreč sama ne more obstati. Možnosti sta samo dve: ali strateški partner ali povezovanje s prevozniki v regiji Zahodnega Balkana, skratka v državah naslednicah nekdanje Jugoslavije. "Mi in lastnik, torej država, bi morali narediti vse, da bi Adria Airways dobila novega lastnika, ne vem pa, ali nam bo to uspelo," priznava prvi mož Adrie. Ta je tik pred podpisom pogodbe s svetovalcem, ki bo pomagal pri iskanju strateškega partnerja in objavi samega razpisa. Vzporedno s procesom iskanja tujega strateškega partnerja pa mora Adria Airways okrepiti regionalno sodelovanje.
Boštjančič: Ne nameravam odstopiti!
Znano je da prvemu možu Adrie nekateri zelo majejo direktorski stolček. Ker je bil predsednik nadzornega sveta propadlega velenjskega Vegrada, v skladu z veljavno zakonodajo Adria Airways ne more kandidirati na javnih razpisih. Prvi nadzornik nacionalnega letalskega prevoznika Vinko Može pravi, da so se tega zavedali že ob njegovem imenovanju. Javni razpis za letalske prevoze "slovenskih" uradnikov se izteče konec tega mesece, nanj se Adria ne more prijaviti, ampak Klemen Boštjančič zagotavlja, da bo "posel" vseeno dobila Adria.
Zanimanje za Adrio Airways obstaja!
"Če pade poskus prodaje tujemu strateškemu partnerju, potem je zadnja priložnost regijsko povezovanje s Croatio Airlines, Jatom in Montenegro Airlines. Tudi v Bruslju bi za to najbrž dobili zeleno luč, še zlasti, ker bo Hrvaška kmalu postala članica EU, pa tudi Srbija in Črna gora nista več daleč," meni izvršni direktor Adrie Airways. Je pa težava, da lahko tako prva kot druga možnost propade zaradi neučakanosti nekaterih ali zaradi povsem političnih razlogov. "Preden bo vse skupaj 'dozorelo', bi lahko že padlo v vodo, tega se bojim," pravi Klemen Boštjančič, ki dodaja, da zanimanje za Adrio Airwyas med tujimi letalskimi prevozniki gotovo obstaja. Treba ga je le znati izkoristiti!