Torek, 21. 6. 2016, 12.12
7 let, 3 mesece
SDH popustil pritiskom: namesto Sorgenfreia bodo predlagali Reška
Slovenski državni holding (SDH) je sporočil, da bo zaradi "medijskih izjav in različnih negativnih, neresničnih odzivov" namesto Jürgena Sorgenfreia za člana nadzornega sveta Luke Koper predlagal Rajka Reška.
Zaradi nestrinjanja ter "skrajno nestrpnih odzivov nekaterih slovenskih predstavnikov gospodarsko-interesnih združenj, politikov, sindikalistov, zaposlenih Luke Koper in preostalih deležnikov se neupravičeno in zlonamerno posega v osebno in poslovno integriteto ter dostojanstvo uglednega mednarodnega strokovnjaka dr. Jürgena Sorgenfreia", so sporočili iz SDH, ki je zato presodil, da obstaja tveganje, da Sorgenfrei ne bi mogel učinkovito opravljati funkcije člana nadzornega sveta Luke Koper.
Predlagani nadzornik Luke Koper: Nisem proti drugemu tiru, a Luko čaka veliko dela
Nadzornica Luke Koper: Dobila sem klic ministra, da moram zamenjati šefa Luke
SDH bo zato na Luko Koper posredoval nasprotni predlog na širitev dnevnega reda in namesto Sorgenfreia predlagal Rajka Reška, ki je opravil kandidacijski postopek v okviru kadrovske komisije SDH.
Rajko Rešek
Kdo je Rajko Rešek?
Rešek iz Kopra je univerzitetni diplomirani ekonomist Ekonomske fakultete v Ljubljani. Ima dolgoletne izkušnje pri vodenju različnih gospodarskih družb, prav tako je bil član več nadzornih svetov. Leta 1990 se je zaposlil v družbi Iplas Koper in delal na zunanjetrgovinskem področju, nadaljeval pa kot finančni analitik pri zavarovalnici Adriatic Zavarovalna družba Koper, pozneje kot direktor investicijskega sklada Adriatic Koper pri NFD Ljubljana.
Leta 2000 je kot direktor družbe HTP Simonov zaliv vstopil v hotelirsko dejavnost in leta 2009 nadaljeval kot izvršni direktor za nabavo in tehnični sektor v družbi Hoteli Bernardin Portorož, od leta 2011 pa je direktor družbe Adria Ankaran. Nadzorstvene izkušnje in znanje si je pridobival v nadzornih svetih družb Gozdno gospodarstvo Postojna, Cimos Koper, Intertrade ITS Ljubljana, Slikoplast Koper in Hypos Muta.
Matić: Gre za organiziran konstrukt proti Luki Koper
Predsednik uprave Luke Koper Dragomir Matić je pred tem opozoril na laži in neresnične podatke, ki so bili v zvezi z družbo izpostavljeni v zadnjem obdobju. "To je organiziran konstrukt proti Luki Koper. Konstrukt proti določenim nadzornikom, konstrukt proti upravi, konstrukt proti vsem zaposlenim v Luki," je dejal.
Bil je izredno kritičen tako do navedb državnega sekretarja Metoda Dragonje, ki naj bi prejšnji teden s starimi podatki zavajal v Državnem zboru, kot tudi predsednika uprave SDH Marka Jazbeca. Ne gre za napake, pomote ali zmešnjave, je menil, ampak za zavestno manipuliranje, zavajanje in laži, ki povzročajo škodo družbi.
Pred skupščino Luke Koper je Matić miren, saj "družba posluje odlično in rezultati govorijo sami po sebi – ne glede na to, kaj določeni pristojni želijo prikazati v javnosti. Ob vsem tem se lahko samo vprašamo, v kakšni državi živimo," je poudaril.
Zelo kritičen je bil tudi do ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča, ki je po njegovih besedah odgovoren za nezadostno reševanje težav, s katerimi se spopada Luka Koper. Na ta način se onemogoča normalno delo in razvoj podjetja, je poudaril Matić. Ministra Gašperšiča je prejšnji teden predsednica nadzornega sveta Luke Koper Alenka Žnidaršič Kranjc obtožila, da je od njega prejela klic v povezavi s tem, da mora zamenjati Matića.
Vodstvo se je obrnilo na pristojne organe
V Luki Koper so se že obrnili na pristojne organe - postopke so sprožili pred agencijo za trg vrednostnih papirjev ter uradom za varovanje tajnih podatkov, na okrožno tožilstvo pa bodo posredovali dokumentacijo, ki po njihovem kaže na napeljevanje h kaznivemu dejanju neenakomernega obveščanja delničarjev.
Sicer pa ne pričakujejo opravičil, ampak prevzem odgovornosti s strani posameznikov. "Zahtevamo prevzem odgovornosti za vse, kar so in niso naredili tam, kjer so postavljeni," je poudaril Matić: "Za vse omenjene gospode se čudim, da so danes na svojih delovnih mestih."
Zaposleni: Menjava nadzornikov se ne sme zgoditi
Čeprav je SHD nekoliko spremenil predlog za menjavo nadzornikov, pa mu zaposleni v družbi še vedno ostro nasprotujejo. "Vsa naša dejanja so usmerjena izključno v to, da se menjava nadzornikov ne zgodi," je za STA dejal predstavnik žerjavistov Mladen Jovičič.
Ostre besede tudi zaradi drugega tira
Matić je do Gašperšiča kritičen tudi zaradi vodenja projekta izgradnje drugega železniškega tira med Koprom in Divačo; zaradi zapletov pri aprilskem sestanku projektnega sveta so ministra v Luki prijavili uradu za varstvo tajnih podatkov.
Z infrastrukturnega ministrstva so v odzivu sporočili, da je drugi tir izjemno zahteven projekt in da ga ob trenutnih javnofinančnih okoliščinah ob hkratnih potrebah na preostali prometni infrastrukturi država ne more financirati s proračunskimi viri. Vlada se je zato odločila za kombinacijo javno zasebnega partnerstvo, sredstva zasebnih vlagateljev, tudi zalednih držav, in sredstva EU.
"Neutemeljeni pritiski" s strani Luke Koper
Ministrstvo je spomnilo na dosedanje aktivnosti vlade pri izvedbi projekta in zagotovilo, da Gašperšič ostaja zavezan cilju izgradnje drugega tira in tudi luške infrastrukture ter posledično zagotovitvi pogojev za podvojitev pretovora števila delovnih mest v Luki Koper ter drugih z logističnimi storitvami povezanih gospodarskih družbah.
"A vendar smo že nekaj časa priča neutemeljenim pritiskom s strani Luke Koper, ki pravzaprav najbolj škodujejo temu podjetju v večinski lasti države in tudi celotnemu slovenskemu gospodarstvu," so ob tem zapisali in pozvali k več preglednosti in boljšemu sodelovanju z vsemi deležniki na ravni države in lokalnih skupnosti.
"Luka Koper mora izboljšati poslovanje"
Na finančnem ministrstvu vztrajajo, da mora Luka Koper izboljšati poslovanje. Luka Koper bi morala izboljšati svojo stroškovno učinkovitost in povečati donos na kapital skladno s cilji iz strategije upravljanja kapitalskih naložb države in letnega načrta upravljanja kapitalskih naložb SDH, so prepričani.
S tem so se na ministrstvu odzvali na očitke predsednika uprave Luke Koper Dragomirja Matića, da državni sekretar Metod Dragonja povzroča škodo družbi, s tem ko je na petkovi seji komisije DZ za nadzor nad javnimi financami navajal podatke o donosu na kapital iz obdobja med letoma 2011 in 2013. Takrat je bil povprečni donos na kapital 2,5 odstotka, do letošnjega prvega četrtletja pa se je zvišal na 15,4 odstotka, je dejal.
Na finančnem ministrstvu so danes priznali, da je Dragonja uporabil neaktualne podatke. "A še vedno menimo, da je prostora za izboljšave v Luki Koper še veliko," so zapisali v sporočilu za javnost.
SDH odgovarja na očitke glede tržnih manipulacij
Na navedbe uprave Luke Koper so se odzvali že tudi v SDH. Očitke glede domnevne tržne manipulacije so v holdingu zavrnili že pred dnevi. Še enkrat so tako poudarili, da so bili v analizi poslovanja Luke Koper – opravila jo je NLB, nanjo so se naslanjali pri svojih argumentih, objavljena pa je bila na spletnih straneh podjetja –, pod preglednico s podatki, za katere so pozneje v upravljavcu koprskega pristanišča poudarili, da so delno napačni, kot vir navedeni podatki družbe.
"Enakomerno obveščenost delničarjev je v vsakem primeru dolžna zagotoviti družba in ne delničar," so zatrdili v SDH.
"Upravičeno se je lahko domnevalo, da je Luka Koper svoje podatke o poslovanju z ustrezno skrbnostjo pred objavo preverila," so zatrdili v izjavi za javnost in dodali, da od prejšnjega petka te analize brez kakršnihkoli pojasnil glede umika na spletni strani ni več mogoče zaslediti. "Upravičeno se zastavlja vprašanje, ali ni družba sama z objavo teh podatkov kršila nekaterih določbe zakona o trgu finančnih instrumentov," so zapisali v SDH.
"Enakomerno obveščenost delničarjev je dolžna zagotoviti družba"
Glede očitka o napeljevanju h kaznivemu dejanju neenakomerne obveščenosti delničarjev pa so spomnili, da ima vsak delničar skladno z zakonom o gospodarskih družbah pravico družbi podati zahtevek za posredovanje podatkov, do katerih meni, da je upravičen. Vendar pa je družba v tem primeru dolžna vse podatke, ki jih posreduje enemu delničarju, dati tudi vsakemu drugemu delničarju na njegovo zahtevo.
"Enakomerno obveščenost delničarjev je v vsakem primeru dolžna zagotoviti družba in ne delničar," so zatrdili v SDH. Tovrstni zahtevki delničarjev so tako po prepričanju SDH skladni z zakonom in se ne morejo obravnavati kot napeljevanje h kaznivemu dejanju.
2