Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
9. 11. 2011,
8.18

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

privatizacija

Sreda, 9. 11. 2011, 8.18

7 let, 9 mesecev

Sandi Češko: Še zdaleč nisem najbogatejši Slovenec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Prvi na lestvici najbogatejših Slovencev svetuje, da odgovor na vprašanje, kdo je najbogatejši, poiščemo pri državnih bankah, Darsu in drugih državnih jaslih.

Če bi sodili po lestvici najbogatejših Slovencev, ki jo je ta teden objavila revija Manager, ima Sandi Češko 204,7 milijona evrov premoženja in je najbogatejši Slovenec. Češko je v odgovorih na vprašanja Planet Siol.net zatrdil, da to še zdaleč ni res.

Od začetka je v Studiu Moderna in je njen največji lastnik in predsednik upravnega odbora. Podjetje je začelo s Kosmodiskom, danes pa je multinacionalka, ki raste od 25 do 30 odstotkov na leto. Ukvarjajo se s prodajo potrošnikom po televiziji in spletu ter z razvojem lastnih izdelkov. Njihova sta recimo vzmetnica Dormeo in kolo Big fish.

Najprej čestitke za prvo mesto na Managerjevi lestvici. Se vam zdijo čestitke na mestu? Sprašujem se, kaj to sploh pomeni, nisem zmagal na tekmovanju, nisem zadel na loteriji, pravzaprav se ni zgodilo nič oprijemljivega. Ampak vseeno hvala.

Ali je prvo mesto priznanje za vaše dozdajšnje delo? Veseli me, da so mediji spremenili optiko in da zdaj prepoznavajo Studio Moderna podobno, kot nas gledajo v tujini – zelo pozitivno.

Ali je lestvica odraz dejanskega stanja v Sloveniji? Žal nimam nobenega merila, da bi vam lahko odgovoril. Tudi tako na splošno premalo poznam.

Ali drugače: ste res najpremožnejši Slovenec v državi? Še zdaleč ne. 99,99 odstotka mojega premoženja je za zdaj hipotetičnega, oziroma zaklenjenega v različna podjetja. Bolj uspešen, kot je Studio Moderna, več denarja potrebujemo za obratni kapital. Torej lastniki tistih podjetij, ki jim dobička ni treba reinvestirati, imajo večje realno premoženje, da tistih, ki so lastniki izginulih davkoplačevalskih milijard, naloženih na "off shore" računih, niti ne omenjam.

Si upate ugibati, kdo je najbogatejši? To morate vprašati državne banke, ki vedo, komu so posojale denar brez ustreznih zavarovanj in kdo teh kreditov ni vrnil. Verjetno bi znali kaj zanimivega povedati tudi na Darsu in kakšnih drugih državnih jaslih.

Kakšen je recept za vaš uspeh? Delati več, spati manj, hoditi po robu ter investirati v talente, inovacije in tehnologijo. In uporabljati zdravo kmečko pamet.

Za vami je kar nekaj oseb, ki naj bi premoženje dobili na sporen način. Kaj to po vašem mnenju pove o naši državi? Da je zabredla v globoko močvirje in da ni nikjer videti državniške volje, da se naredi kakšna korenita sprememba. Edino, kar je pozitivno, je, da ima odhajajoča vladna ekipa vsaj pogum, da o tem v zadnjem času dokaj odprto govori in se ne spreneveda več.

Vaš uspeh temelji na izvozu. Bi lahko uspeli zgolj na slovenskem trg? Ne v naši panogi, trg je pač premajhen.

Kaj bi morali narediti slovenski politiki, da bi bilo več zgodb, kot je vaša? Za 50 odstotkov zmanjšati aktivno podporo pajdaškemu kapitalizmu (kot je to dobro opisal Egon Zakrajšek). To bi sprostilo ustvarjeno akumulacijo za podjetja in projekte, ki ustvarjajo novo vrednost – praviloma so to izvozniki. Če sem še bolj konkreten, država bi morala nehati reševati lastnike podjetij in bi se morala usmeriti k podpori podjetjem. Poleg tega pa bi morala zagotoviti transparentnost porabe davkoplačevalskega denarja in predvsem bančnega sistema.

Ne spreglejte