Četrtek, 30. 6. 2011, 8.11
8 let, 4 mesece
NLB potrebuje še eno 250-milijonsko dokapitalizacijo

Predsednik uprave Božo Jašovič je delničarjem, zbranim na skupščini v Ljubljani, navedel dve možnosti povečanja osnovnega kapitala: da se ključni lastniki dogovorijo in dokapitalizirajo banko, ali pa se denar poišče na trgu.
Bodo o dokapitalizaciji odločali lastniki?
Izboljšanje kapitalske ustreznosti in ciljnih količnikov kapitalske ustreznosti s povečanjem osnovnega kapitala je od NLB zahtevala Banka Slovenije. Akcijski načrt za izpolnitev teh zahtev je uprava pred skupščino predstavila na seji nadzornega sveta in bila deležna podpore.
Naslednji koraki glede izvedbe dokapitalizacije in prodaje delnic so možni le v dogovoru in s soglasjem obeh največjih lastnikov - to je države in belgijske KBC -, ki ju bo nadzorni svet pozval, naj se do predloga opredelita. Če dogovora ne bo, bodo o dokapitalizaciji z izvedbo javne ponudbe delnic po tržnih pogojih odločali lastniki na novi skupščini.
Postopke dokapitalizacije bodo izvedli do konca leta
"Čas za dogovor je še in upam, da bo do njega prišlo," je v izjavi novinarjem po skupščini dejal Jašovič. Če lastnika tudi julija ne bosta dosegla dogovora, pa bodo morali začeti z aktivnostmi za javno prodajo - ne nujno le v Sloveniji. O ceni novih delnic ni želel ugibati, je pa dejal, da bi bilo postopke dokapitalizacije mogoče izvesti do konca leta.
Še vedno pa je interes države, da v dokapitalizaciji sodelujejo zasebni vlagatelji in to po enaki ceni kot v prvi dokapitalizaciji (116 evrov). Pogajanja z zasebnimi vlagatelji po njegovih besedah tečejo prav v tem okviru, pogajalska ekipa pa bo še okrepljena.
"Pogajanja med državo in KBC še tečejo "
"To ne pomeni kakšnega slabega znaka," je Jašovič po skupščini komentiral dejstvo, da predlog o nadomestnem nadzorniku ni bil deležen zadostne podpore. Kot je ocenil, "pogajanja med državo in KBC še tečejo in to mesto še čaka na potencialnega kandidata, za katerega se bodo lastniki sporazumno dogovorili".
"Lani so na poslovanje vplivale zunanje razmere"
Pred tem je na željo enega od delničarjev pojasnil, zakaj je NLB lani zabeležila tako slab rezultat. Kot je dejal, so lansko poslovanje močno zaznamovale zaostrene razmere v zunanjem okolju. Kljub napovedim, da se bo intenzivno padanje umirilo, se to še ni zgodilo, je ugotovil ter dodal, da so glavni dejavnik slabega rezultata visoke rezervacije, ki pa so bile nujne.
Ni pa kriza edini krivec za slabo poslovanje, je nadaljeval in spomnil, na intenzivno širitev, ki je je bila skupina NLB deležna v preteklih letih. Posledično je bila skupina slabo vodena in nadzirana, družb je bilo preveč, banka je izgubljala dobro ime in ugled v javnosti, je dejal.
Lani so začeli ziževati stroške
Jašovič je podrobno predstavil ukrepe za izboljšanje stanja, ki jih je sprejela uprava, med drugim letos sprejeto novo strategijo skupine NLB. Že lani so med drugim začeli s projektom zniževanja stroškov, ki jih nameravajo v dveh letih oklestiti za 15 odstotkov, vključno z zmanjšanjem števila zaposlenih za 450, uveljavili so tudi dve različni proceduri ugotavljanja odškodninske in kazenske odgovornosti nekdanjih vodilnih in drugih zaposlenih.
Tako je banka od začetka tega leta že izvedla sporazumno prenehanje pogodbe o zaposlitvi šestih delavcev in vložila tri kazenske ovadbe zoper komitente zaradi suma storitve kaznivih dejanj, tečejo pa tudi postopki za vložitev kazenske odgovornosti zoper pet nekdanjih vodilnih v banki.
Minister Križanič bi prav tako pričakoval postopke proti prejšnjemu poslovodstvu največje slovenske banke ali vsaj proti slovenskim predstavnikom v nadzornem svetu.