Nesreča v japonski nuklearki, ki je sprožila vrsto ugibanj o varnosti jedrskih elektrarn po svetu, bo vplivala tudi na japonski in svetovni trg energentov. Cena električne energije se je že podražila.
Oči svetovne javnosti so zadnje dni uprte v Japonsko, kjer skupina delavcev skuša preprečiti jedrsko katastrofo. Zaradi nesreče na Japonskem pa so se po vsem svetu že pojavila nasprotovanja jedrski energiji. Tako je Nemčija, ki narekuje cene električne energije v Evropi, že napovedala začasno zaustavitev sedmih nemških jedrskih elektrarn, starejših od 30 let. Po mnenju strokovnjakov bi lahko imelo to neugodne posledice za trg električne energije.
"Cena se oblikuje na borzi, narekuje pa jo trg"
Kako pa bo to vplivalo na cene električne energije v Sloveniji? Iz Elektra Celje so za SiOL sporočili, da so tudi sami ugotovili, da so se cene električne energije na nakupni strani v zadnjih dneh občutno zvišale. Dodajajo pa, da je v tem trenutku težko napovedati, kaj to pomeni dolgoročno.
"Cena se oblikuje na borzi, narekujejo pa jo trg oziroma proizvajalci električne energije, ne pa distribucijska podjetja. Vsekakor pa naši analitiki ves čas skrbno spremljajo gibanje cene električne energije in temu ustrezno sprejemajo nakupne odločitve," so še dodali v Elektru Celje.
Podražitev zaenkrat še ne bo
Tudi v Petrolu konstantno spremljajo dogajanje na trgu električne energije. Kot so dejali, za končne uporabnike ne predvidevajo sprememb, saj imajo za vso leto 2011 sklenjene veljavne pogodbe z dobavitelji in tudi dogovorjene cene. Vpliv zvišanja cen bodo tako kompenzirali tudi z lastnimi proizvodnimi viri.
Večina ima ceno zajamčeno do konca leta
Tudi za večino odjemalcev pri družbi GEN-I so cene zaklenjene in zato njihove stranke ne bodo utrpele škode. Večina uporabnikov ima namreč zajamčeno ceno do konca tega leta. Kot so še dodali v družbi, je Nemčija sicer začasno že zaustavila proizvodnjo v višini petih gigavatnih ur, na kar se je trg odzval z več kot 20-odstotnim dvigom cen v mesecih, za katere je bila ustavitev napovedana. Opozarjajo pa, da bi se lahko zaradi podaljšanje tega obdobja cene električne energije dvignile.
Iz Elektra Gorenjska pa so sporočili, da razvoj na trgu z električno energijo vsekakor vpliva na njihovo poslovanje, zato ga skrbno spremljajo. Podražitev za zdaj še ne načrtujejo.
Poleg elektrike se dražita tudi nafta in zemeljski plin
Dogodki na Japonskem so sicer že vidni na svetovnih energetskih trgih. Tako se poleg elektrike, ki se je v nekaj dneh s 50 evrov za megavatno uro podražila na 62 evrov, dražijo tudi nafta, zemeljski plin in premog.