Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
6. 2. 2013,
13.43

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 6. 2. 2013, 13.43

8 let, 2 meseca

Matjaž Janša in Miha Klun odstopila kot nadzornika Telekoma

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Le nekaj ur po tem, ko sta bila vanj imenovana, sta iz nadzornega sveta Telekoma Slovenije odstopila Matjaž Janša in Miha Klun.

Matjaž Janša in Miha Klun sta v obrazložitvi zapisala, da izglasovana sestava ne odraža potrebnega sorazmerja članov glede na lastništvo v družbi, saj ima največji lastnik - država, le manjšinski vpliv v nadzornem svetu.

Klun je v sporočilu zapisal, da ga v zvezi z današnjim imenovanjem za člana nadzornega sveta Telekoma veseli zaupanje, ki ga je bil deležen s strani prisotnih delničarjev, po drugi pa izglasovanemu nasprotnemu predlogu ne more priznati potrebne legitimnosti, značilne za korporacijsko upravljanje.

Janša pa je odstopil z obrazložitvijo, da si ne predstavlja delovanja v nadzornem svetu, ki je sestavljen v nasprotju s predlogom Agencije za upravljanje s kapitalskimi naložbami države (AUKN), ki zastopa največjega lastnika - državo. "Ocenjujem, da je v takih razmerah porušeno zaupanje med nadzornim svetom in državo," zapisal v obrazložitvi. V teh okoliščinah ne vidi veliko možnosti za svoj kakovosten prispevek k upravljanju družbe.

Janša je v sporočilu še zapisal, da je vesel zaupanja delničarjev in njihove podpore za današnjo izvolitev v nadzorni svet, posebej je vesel podpore društva malih delničarjev. Prav tako si tudi on ne predstavlja delovanja v nadzornem svetu, ki je sestavljen izrazito v nasprotju s predlogom AUKN.

Poleg tega se Janši zdi sporno tudi aktivno sodelovanje v nadzornem svetu predsednika državne pokojninske zavarovalnice, ki bi po njegovem mnenju morala skrbeti predvsem za učinkovito sestavo svojih portfeljskih naložb in jih upravljati s prodajo in nakupi vrednostnih papirjev in ne aktivnim kadrovanjem po nadzornih svetih.

Na drugi, sklepčni skupščini imenovani novi nadzorniki, tudi zdaj že odstopljena Janša in Klun Prvi poskus današnje skupščine Telekoma Slovenije je sicer zaradi nesklepčnosti propadel, na drugi, sklepčni, pa so imenovali nove nadzornike in določen maksimalni znesek za lanske dividende.

Na skupščini se je sicer zgodilo tisto, kar je bilo mogoče pričakovati. Najprej je padel v vodo prvi poskus današnje skupščine delničarjev Telekoma Slovenije – država je skupaj z državnimi podjetji (tudi Sodom in Kadom skoraj 73-odstotna lastnica podjetja) od preteklega meseca ostala brez glasovalnih pravic – ker je bila ta nesklepčna, navzočih je bilo manj kot 51 odstotkov potrebnih glasov delničarjev. Na drugi, sklepčni skupščini pa so delničarji brez glasu proti zavrnili današnji vnovičen poziv Soda, da se današnja skupščina prekliče ... In v slabe tričetrt ure se je odvrtelo vse.

Le dva druga nadzornika, kot jih je prvotno predlagala država Delničarji Telekoma so na nasprotni predlog Društva malih delničarjev in Modre zavarovalnice z veliko večino glasov imenovali šest novih nadzornikov iz vrst kapitala, zdajšnjim nadzornikom, ki jih vodi Tomaž Berginc, namreč 26. aprila poteče štiriletni mandat. Po njunem nasprotnem predlogu sta člana nadzornega sveta postala Borut Jamnik (namesto Mateja Kovača) in Bernarda Babič (namesto Matjaža Savodnika), po prvotnem predlogu vlade pa še Adolf Zupan, Matjaž Janša, Miha Klun in Tomaž Berločnik.

Obseg dividend za preteklo leto ne sme preseči polovice ustvarjenega čistega dobička Delničarji so danes soglasno potrdili predlog za izplačilo najvišje zakonsko dovoljene vmesne dividende za lansko poslovno leto, ki v skladu z veljavno zakonodajo ne sme presegati polovice lani ustvarjenega čistega dobička podjetja. Kot je pojasnil član uprave Telekoma Slovenije Zoran Janko, višine dividende – v javnost je pricurljala številka 3,4 evra – še ne more razkriti. Zato ostaja uganka, kolikšna bo in kolikšen čisti dobiček je v lanskem poslovnem letu ustvaril Telekom Slovenije. Po neuradnih informacijah pa naj bi o tem danes odločila uprava in nadzorni svet podjetja. Dividende morajo biti v skladu z odločitvijo delničarjev izplačane najpozneje 30 dni po današnji skupščini delničarjev.

Včerajšnji poziv Soda naletel na gluha ušesa Včerajšnji pisni poziv Soda, manjšinskega (4,25-odstotnega) lastnika Telekoma, za umik oziroma preklic zahteve za sklic skupščine delničarjev ni obrodil sadov. Uprava podjetja ob pozivu Soda ni mogla preklicati skupščine, saj preklic ne bi imel pravnega učinka, ker je prvotno zahtevo za sklic skupščine delničarjev že decembra podala država (neposredno skoraj 63-odstotni lastnik podjetja) oziroma tedaj še operativna upravljavka državnega premoženja Agencija za upravljanje kapitalskih naložb države.

Ne spreglejte