Zanimanja za vladno letalo ni, v agenciji za civilno letalstvo pa menijo, da bi bilo za letalo najbolje, če bi bilo operativno.
Na to opozarja prvi mož agencije za civilno letalstvo Mirko Komac, ki zdaj bdi nad vladnim letalom. Vladni falcon, ki je bil kupljen leta 2001 za takrat pregrešnih 33 milijonov dolarjev, tri leta pozneje pa dan v poslovni najem v ZDA, se namreč zadnja tri leta seli iz hangarja v hangar (med Cerkljami in Brnikom). Zdaj je na Brniku in kot kaže, bo tam še nekaj časa, čeprav menda v agenciji iščejo rešitev tudi v morebitni oddaji ali kateri drugi možnosti angažiranja letala.
12,6 milijona evrov za vladnega ptiča je občutno preveč
Vsi dozdajšnji vladni poskusi prodaje ali oddaje letala v najem v preteklih treh letih, da bi torej z javnim razpisom (na zadnji julijski razpis letos ni prišla nobena prijava) poskušali najti novega lastnika ali vsaj najemnika, so klavrno propadli. Zanimanja za letalo ni, priznava tudi Mirko Komac. 12,6 milijona evrov, kolikor bi bila najnižja še sprejemljiva ponudba, ki jo je za letalo postavila aktualna Janševa vlada, je očitno preveč. Takšnih in podobnih poslovnih letal je na prenasičenem letalskem trg veliko, njihova cena pa je precej nižja od cene vladnega letala, poudarjajo poznavalci letalske panoge. Zato bi bila potrebna nova cenitev letala, če bi se ga vlada resnično želela znebiti, menijo letalski strokovnjaki (deset milijonov je po njihovem mnenju zgornja meja za vladni falcon op.p.).
Samo za redno servisiranje letala več kot 350 tisoč evrov na leto
Samo za servisiranje letala, ki je v glavnem na tleh, potrebuje Slovenija na leto okoli 350 tisoč evrov. V agenciji za civilno letalstvo prav zdaj pripravljajo vso potrebno dokumentacijo za izvedbo postopkov za ohranjanje stalne plovnosti letala, zavarovanje letala in njegovo vzdrževanje.
Štiri ali pet tisoč evrov za uro letenja s falconom
Slovenija za redno vzdrževanje vladnega letala potrebuje kar 280 tisoč evrov, dobrih 61 tisoč evrov je v skladu s pogodbo treba zagotoviti za vodenje kontinuirane plovnosti letala, seveda gre za strošek brez DDV-ja. Letni strošek za zavarovanje letala pa je okoli 40 tisočakov, zdaj ima v skladu z veljavno pogodbo država sklenjeno le polletno zavarovanje za falcona. Seveda pa so to samo fiksni letni stroški letala, zagotavlja Mirko Komac. Če letalo leti, se mora k vsem stroškom prišteti še stroške goriva, stroške letenja, pristojbin, letališke takse in drugih stroškov, ki so odvisni od uporabe falcona (ura letenja stane med štirimi in petimi tisočaki, pravijo poznavalci).