Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

David Kos

Torek,
20. 10. 2015,
10.32

Osveženo pred

1 leto, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

osebne finance varčevanje Zveza potrošnikov Slovenije

Torek, 20. 10. 2015, 10.32

1 leto, 3 mesece

Koliko so Slovenci zagreti za varčevanje?

David Kos

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Slovenci so kljub nizkim obrestnim meram v bankah med najbolj zagretimi varčevalci v EU, je pokazala anketa Zveze potrošnikov Slovenije.

Na anketni vprašalnik sta odgovorila 602 obiskovalca spletnega portala Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS), kar 70 odstotkov pa jih je odgovorilo, da varčujejo. Polovica izmed njih ni zadovoljna z višino privarčevanih sredstev, saj jim dohodki tega ne dopuščajo. Le vsak deseti je odgovoril, da mu zaradi dovolj visokih dohodkov ni treba varčevati. Tretjina vprašanih ne varčuje zato, ker je družinski proračun obremenjen z odplačevanjem posojila.

15 odstotkov vprašanih jih od prihrankov ne bi preživelo niti en mesec Tri četrtine vprašanih bi v primeru izgube zaposlitve lahko od prihrankov živelo tri mesece ali več, 15 odstotkov pa en mesec ali manj.

Najmočnejši motiv za varčevanje je ustvarjanje finančne rezerve, s katero bodo kos nepričakovanim izdatkom. Sem spadajo večja popravila, nakupi in počitnice. Veliko pa je tudi takih, ki jim višina dohodkov ne dopušča varčevanja za večjo finančno varnost v bolj oddaljeni prihodnosti. Zgolj tretjina vprašanih namreč varčuje za dodatek k pokojnini.

Petina varčevalcev denar hrani v nogavici Med varčevalci je najpopularnejši varčevalni račun na banki. Četrtina denar hrani kot bančni depozit, petina pa varčuje doma, saj banki ne zaupa. Med dolgoročnejšimi varčevalnimi produkti so najpogostejši vzajemni skladi in delnice.

Ne spreglejte