Torek, 20. 8. 2013, 11.27
7 let, 9 mesecev
Koliko časa mora v Sloveniji delavec z minimalno plačo delati za en Big Mac
Big Mac indeks je leta 1986 iznašel Economist, in sicer kot malce zabavno orodje za ugotavljanje "prave" vrednosti posameznih valut. Zamisel o Big Mac indeksu temelji na teoriji primerjave kupne moči (angl. purchasing-power parity).
Na primer: povprečna cena Big Maca v ZDA je bila julija letos 4,56 ameriških dolarjev (3,42 evra), na Kitajskem pa 2,61 ameriška dolarja (1,96 evra) glede na uradni menjalni tečaj. Tako je Big Mac indeks pokazal, da je kitajski juan v primerjavi z ameriškim dolarjem podcenjen za 43 odstotkov.
Strokovnjaki finančnega svetovalnega podjetja ConvergExGroup pa so naredili rahlo spremembo preračuna indeksa. "Hoteli smo ugotoviti, kam se uvršča minimalna plača v ZDA na mednarodni ravni, zato smo vzeli zelo znan kazalec – Big Mac indeks – in primerjali minimalne plače v različnih državah. Kot izhodišče smo vzeli primerjavo, koliko ur je potrebno, da kupiš Big Maca z minimalno plačo," so za Business Insider pojasnili v ConvergExGroup.
Ugotovitve so naslednje: v ZDA mora delavec z minimalno plačo za nakup enega Big Maca delati 34 minut, na Novi Zelandiji in v Franciji 22 minut, v Avstraliji pa samo 18 minut. Precej slabše je v Indiji, kjer mora delavec z minimalno plačo za nakup Big Maca delati okoli 6 ur.
Na lestvici