Drugo največje svetovno gospodarstvo kaže znake okrevanja, potem ko je preživelo najslabše obdobje v zadnjih 13 letih.
Tečaji delnic na borzah v Aziji so se po objavi nepričakovano ugodnih konjunkturnih podatkov s Kitajske občutno zvišali. Osrednji borzni indeks tokijske borze je pridobil skoraj tri odstotke vrednosti.
Kitajska je lani zabeležila gospodarsko rast v višini 7,8 odstotka, je danes sporočil tamkajšnji statistični urad. Po razmeroma šibkem tretjem četrtletju je bila rast v obdobju med lanskim oktobrom in decembrom spet krepkejša in je znašala 7,9 odstotka na letni ravni, s čimer je presegla pričakovanja analitikov.
Občutljivo ravnovesje med rastjo in ekonomsko vzdržnostjo
Številni analitiki navajajo, da je gospodarska stabilnost Kitajske v času menjave oblasti ključnega pomena. "Očitno je, da se je upočasnitev kitajskega gospodarstva za zdaj ustavila," je poudaril ekonomist Fraser Howie. "Vseeno je treba upoštevati, da bo okrevanje zaradi turbulentnih političnih časov, v katerih je Kitajska, precej omenjeno. Novo vodstvo države bo moralo držati ravnovesje, s katerim bo preprečilo pojav nepremičninskega balona, po drugi strani pa bodo morali zagotavljati zdravo gospodarsko rast," še meni Howie.
Ugodni konjunkturni podatki s Kitajske in tudi v četrtek objavljeni podatki o izredno visoki rasti števila začetih novih gradenj v ZDA so povečali pripravljenost vlagateljev v Aziji za nekaj bolj tvegane nakupe, s tem pa potisnili tečaje delnic na azijskih borzah krepko navzgor, je komentiral neki borzni posrednik.