Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
5. 5. 2016,
13.30

Osveženo pred

7 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,28

3

Natisni članek

Natisni članek

Telekom Slovenije

Četrtek, 5. 5. 2016, 13.30

7 let, 4 mesece

Kaj prihodnost prinaša uporabnikom storitev Telekoma Slovenije?

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,28

3

Telekom Slovenije | Foto Matej Leskovšek

Foto: Matej Leskovšek

Uprava največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja je razkrila načrte za razvoj storitev in poslovanja do leta 2020. V ospredje na vseh frontah postavljajo boljšo uporabniško izkušnjo.

Člani uprave Telekoma Slovenije so danes po predstavitvi uspešnih poslovnih rezultatov za prvo četrtletje 2016 razkrili načrte za transformacijo podjetja do leta 2020. S širitvijo dejavnosti na druga gospodarska področja in izboljšanjem obstoječih ne bo pridobil le Telekom Slovenije, temveč tudi uporabniki njegovih storitev.

Proces transformacije so pri Telekomu Slovenije razdelili v tri faze. Kot je pojasnil predsednik uprave Rudolf Skobe, se bodo osredotočili na:
- ohranjanje tržnega deleža in inovacije na področju osnovne dejavnosti (telekomunikacijske storitve),
- vlaganje v mobilno (nadaljnje širjenje pokritosti s signalom 4G) in optično omrežje (do leta 2020 bo aktivnih 30 tisoč novih optičnih priključkov),
- izboljšanje uporabniške izkušnje pri uporabi storitev Telekoma Slovenije,
- nadaljnjo digitalizacijo in avtomatizacijo procesov,
- širitev na nove dejavnosti.

Rudolf Skobe, predsednik uprave Telekoma Slovenije: Razmere na trgu so še vedno zahtevne, prihodki od uporabnikov pa ob močni konkurenci še naprej padajo. A poslovanje smo v zadnjem četrtletju vendarle stabilizirali in pretekle negativne trende obrnili navzgor, kar dokazujejo višji prihodki od prodaje. | Foto: Bojan Puhek Rudolf Skobe, predsednik uprave Telekoma Slovenije: Razmere na trgu so še vedno zahtevne, prihodki od uporabnikov pa ob močni konkurenci še naprej padajo. A poslovanje smo v zadnjem četrtletju vendarle stabilizirali in pretekle negativne trende obrnili navzgor, kar dokazujejo višji prihodki od prodaje. Foto: Bojan Puhek

Od ponudbe storitev telefonije in televizije do zavarovalništva, energetike in zdravstva

Za uporabnike je posebej zanimiva zadnja alineja. Telekom Slovenije delovanje namreč širi na dejavnosti, kot so energetika, zdravstvo in zavarovanje. Predsednik uprave podjetja Rudolf Skobe je opozoril, da ne gre za vlaganje na nova področja, temveč dogovore s partnerji, ki bodo Telekomu Slovenije omogočili, da bo v novih panogah ponujal svoje storitve.


Kako bi bilo to videti v praksi? Če bi Telekom Slovenije sklenil dogovor z zdravstveno zavarovalnico ali energetskim podjetjem, bi lahko naročnikom svojih storitev prek mobilne aplikacije, na primer, omogočil zelo preprosto sklenitev zavarovanja v tujini ali pa hitro menjavo ponudnika električne energije.

Prvi dogovor o sodelovanju zunaj osnovne dejavnosti Telekoma Slovenije naj bi bil sklenjen že letos. S kom, pri Telekomu Slovenije še niso želeli izdati, nam je pa član uprave Ranko Jelača povedal, da je vodilo pri uvajanju produktov v nove panoge "olajšanje življenja uporabnikom storitev Telekoma Slovenije". | Foto: Bojan Puhek Prvi dogovor o sodelovanju zunaj osnovne dejavnosti Telekoma Slovenije naj bi bil sklenjen že letos. S kom, pri Telekomu Slovenije še niso želeli izdati, nam je pa član uprave Ranko Jelača povedal, da je vodilo pri uvajanju produktov v nove panoge "olajšanje življenja uporabnikom storitev Telekoma Slovenije". Foto: Bojan Puhek

Osrednji cilj transformacije, ki združuje vse zgoraj omenjene nove in obstoječe dejavnosti, je, da Telekom Slovenije postane operater, ki se bo lahko spopadel s spremembami okolja, gospodarstva, tehnologije in vsemi zahtevami uporabnikov. Uprava je napovedala tudi, da bo Telekom Slovenije v okviru transformacije postane vodilno slovensko digitalno podjetje.

V načrtih za transformacijo je še ena pridobitev za uporabnike, spada pa med inovacije na področju osnovne dejavnosti. To je večja modularnost produktov Telekoma Slovenije. Kaj to pomeni? Uporabnikom bodo na voljo še bolj prilagojeni paketi storitev, sami pa bodo lahko tudi lažje izbrali, kaj v paketu želijo in česa ne.

Telekom Slovenije se na nova področja podaja zaradi spreminjajočih se trendov v primarni panogi

Član uprave Ranko Jelača je povedal, da je eden od razlogov za širitev dejavnosti Telekoma Slovenije spreminjanje trendov v primarni panogi podjetja, telekomunikacijskih storitvah. "Uporabniki so pripravljeni plačati vse manj, zahtevajo pa vse bolj kakovostne storitve. To pa ustvarja pritisk na celotno panogo."

Ker je na področju uporabniških naprav priložnosti za rast vse manj, saj prodaja pametnih telefonov ni več takšna kot nekoč, mora Telekom Slovenije za zagotavljanje rasti prihodkov iskati nove tržne niše.

Vesna Lednik | Foto: Bojan Puhek Vesna Lednik Foto: Bojan Puhek Prestrukturiranje podjetja pomeni tudi zmanjševanje števila delovnih mest

Telekom Slovenije krči število zaposlenih, so člani uprave danes še pojasnili ob predstavitvi poslovnih rezultatov. Razlog za to je optimizacija delovnih procesov, nam je povedala članica uprave Telekoma Slovenije in delavska direktorica Vesna Lednik. To pomeni, da so delovni procesi učinkovitejši, zaradi česar lahko isto delo opravlja manj oseb.

Konec leta 2015 je imela družba 2.779 zaposlenih, ob koncu zadnjega četrtletja pa 2.539. Odpuščajo v vseh sektorjih, ne samo določenih, nam je še pojasnila Lednikova. Letos bodo število zaposlenih zmanjšali še za 226 delavcev. Do leta 2020 je cilj podjetja v okviru transformacije poslovanja število zaposlenih zmanjšati pod dva tisoč.

Prenehanje delovnih razmerij presežnim delavcem leta 2015 in preteklem četrtletju je bilo izvedeno po standardih dobre prakse, je medtem zagotovil predsednik uprave Rudolf Skobe. Pojasnil je še, da Telekom Slovenije ne le odpušča, temveč tudi ves čas zaposluje nove strokovnjake.

Ne spreglejte