Petek, 24. 4. 2015, 19.15
7 let, 10 mesecev
Kaj je slovenskemu gospodarstvu prinesel vstop v EU?
Prvega maja mineva 11 let od vstopa Slovenije v Evropsko unijo. Prva štiri leta so minila v znamenju visoke stopnje gospodarske rasti, konec leta 2008 je Slovenija zdrsnila v finančno in gospodarsko krizo, od lani pa se okrevanje z 2,6-odstotno gospodarsko rastjo znova nadaljuje. Okoli dvoodstotno rast naj bi po napovedih zabeležili tudi letos.
"Do leta 2009 smo bili prepričani, da smo prišli v Indijo Koromandijo, zaradi česar smo se v vseh porah družbe tudi prekomerno zadolževali. To nas je drago stalo," pojasnjuje svetovalec predsednika Gospodarske zbornice Slovenije Goran Novkovič.
Struktura gospodarstva se v zadnjih 11 letih glede na delež v BDP ni bistveno spremenila: kmetijstvo je prispevalo okoli dva odstotka, delež industrije z gradbeništvom je padel na četrtino, preostalo so k BDP prispevale storitvene dejavnosti in neto davki na proizvode.
Znotraj gospodarstva pa je po Novkovičevem mnenju zgodba različna. "Nekatera podjetja so se na vstop odlično pripravila, nekatera sploh ne. To se danes odraža v dobrem ali slabem poslovanju podjetij. Nekatera podjetja v zadnjih letih drastično povečujejo izvoz in so odličen dokaz, kako je mogoče izkoristiti priložnosti znotraj EU," pove in pri tem izpostavlja tudi vlogo države.
"Tu država še ni opravila svoje naloge. Od nove vlade še vedno pričakujemo izvedbo reform, predvsem davčne, ki bi ustvarila boljše poslovno okolje za privabljanje tujih investitorjev," je prepričan in dodaja, da EU prinaša mnoge prednosti, pa tudi slabosti. Ena izmed njih je zagotovo enotna valuta, ki pa je lahko tudi slabost.
Strokovnjak za menedžment sprememb Robert Ličen poudarja, da Slovenija ob vstopu v EU na razpolago niti ni imela druge možnosti. "Ne moremo biti otok sredi Evrope. Hočeš ali nočeš smo vpeti v evropske gospodarske tokove, ki pa jih je slovensko gospodarstvo izkoristilo bistveno slabše, kot bi jih lahko," pravi Ličen. Dodaja, da je vedno možnost popraviti napake in bolje izkoristiti 500-milijonski evropski trg, kar vidi kot največjo prednost članstva. "Do vstopa v EU smo bili zaprti v dvomilijonski trg in to nas delno spremlja še danes," opozarja.
"Slabost članstva pa je naša majhnost, ker se moramo prilagajati diktatu večjih," še sklene Ličen.
Podoben trend je v zadnjih 11 letih izkazovala tudi pri zadolževanju države: v letu 2004 je javni dolg znašal okoli 27 odstotkov BDP oziroma 7,5 milijarde evrov, po izbruhu krize pa se je naglo povečeval vse do lani, ko je znašal skoraj 81 odstotkov BDP. To je okoli 30 milijard evrov.