Četrtek, 18. 6. 2015, 16.17
8 let, 3 mesece
Hrvaški se je vstop v EU obrestoval. Kaj pa Sloveniji?

Hrvaška je v EU vstopila šele 1. julija 2013, kar je bistveno pozneje kot države, s katerimi se običajno primerja, in v slabem gospodarskem položaju. Koristi so bile zaradi tega nekoliko manjše, a članstvo se je naši južni sosedi vseeno obrestovalo.
Poenostavljen prost pretok blaga, storitev in kapitala je najmlajši članici evropske družine največje koristi prinesel v izvoznem sektorju. Hrvaška podjetja so lani v države EU izvozila za 6,6 milijarde evrov blaga in storitev, kar je 11,7 odstotka več kot leto prej. Izvoz v EU predstavlja dve tretjini vsega izvoza.
Tretja pomembna korist priključitve EU je možnost črpanja sredstev iz evropskih skladov. Hrvaški je tako do leta 2020 na voljo 10,7 milijarde evrov sredstev, ki lahko pomembno prispevajo k dvigu bruto domačega proizvoda. Najbolje so sicer do zdaj evropski denar izkoristili Čehi, najslabše Romuni.
A Hrvati se ne zanašajo preveč na evropski denar, saj želijo postati družba, ki ne bo odvisna od sredstev EU, je za Jutarnji list dejal veleposlanik v hrvaškem predstavništvu Evropske komisije Branko Baričević.
V Slovenijo so lani tuja podjetja, ki imajo več kot desetodstotni delež v podjetjih s sedežem v Sloveniji, investirala 8,4 milijarde evrov, s privabljanjem tujih neposrednih investicij pa ima velike težave tudi Slovenija. Gospodarsko ministrstvo na tem področju sicer napoveduje večjo angažiranost ter meni, da lahko Slovenijo ponudimo kot center za raziskave in razvoj, center za zeleno gospodarstvo in logistični center.
Slovenija se je konec lanskega leta po porabi sredstev evropske kohezijske politike za obdobje 2007–2013, ki se izteče konec leta, uvrstila na 10. mesto med 28 državami članicami EU. Upravičencem je v tej finančni perspektivi za izvedene aktivnosti izplačala skoraj 3,4 milijarde evrov oziroma 83 odstotkov razpoložljivih sredstev.