Torek, 10. 3. 2020, 9.47
4 leta, 10 mesecev
Hit začasno zapira vse igralnice na Goriškem #video
Uprava družbe Hit je sprejela sklep, da se zaradi preventivnih razlogov, povezanih s širitvijo koronavirusa, ter glede na situacijo na italijanskem trgu, ki je po sklepu italijanske vlade z današnjim dnem v celoti v karanteni, do 20. marca 2020 zaprejo Hitove igralnice na Goriškem.
Kot so sporočili iz družbe, dogajanje v zvezi s širitvijo koronavirusa skrbno spremljajo, zato so se danes odločili za nov previdnostni ukrep. "Gre za začasno zaprtje igralnic na širšem Goriškem (Perla, Park, Drive-in in Aurora), z začetkom danes ob 10. uri. Igralnice bodo predvidoma ostale zaprte do petka, 20. marca 2020.
"Situacija se dnevno spreminja, tako v Sloveniji kot Italiji. Temu moramo prilagoditi tudi naše delovanje. Nov, zagotovo najbolj poslovno obremenjujoč ukrep do zdaj, sprejemamo z namenom zaščite naših zaposlenih in skupnosti," je povedal predsednik uprave družbe Hit Tomaž Repinc.
Zaposleni v igralnicah, ki v prihodnjih dneh ne bodo poslovale, bodo v tem času prejeli odločbe o čakanju na delo, so še sporočili iz družbe.
V Cankarjevem domu odpovedali vse prireditve
Eden od ukrepov v Sloveniji, ki jih je na včerajšnji seji sprejel svet za nacionalno varnost, predvideva tudi, da na prireditvah v zaprtih prostorih ne sme biti več kot sto udeležencev. Inšpekcijska služba ministrstva za zdravje bo vzpostavila dežurno službo, ki bo delovala 24 ur na dan vse dni v tednu ter bo na terenu izdajala odločbe kršiteljem.
Skladno s tem so v Cankarjevem domu do 15. marca prestavili ali odpovedali vse prireditve, razen razstav. O nadomestnih datumih prireditev oziroma načinih vračila kupnine bodo obveščali predvidoma po 16. marcu.
Več prostora tudi v kinu
Dodatne preventivne ukrepe so uvedli tudi v ljubljanskem Koloseju. Obiskovalcem kinodvoran so na voljo razkužila, v dvoranah pa so uvedli nov sedežni red, ki dovoljuje večji razmik med obiskovalci – med različnimi skupinami je vsaj en sedež vmes prost, vsaka druga vrsta v dvorani je prazna, število obiskovalcev dvorane pa je omejeno na do 100 ljudi.
V skladu z navodili so ukrepali tudi v Kinu Bežigrad . Redne predstave bodo, ampak bodo omejene na 99 obiskovalcev, so sporočili na Facebooku.
Kdo je upravičen do nadomestila za odsotnost?
Osebe, ki prihajajo z območij z novim koronavirusom, a so zdrave, se lahko normalno vključujejo v delovni kolektiv in nimajo pravice bolniškega staleža. Če delodajalec želi, da takšna oseba ostane doma, je upravičena do nadomestila v breme delodajalca v polni višini plače. Zaradi koronavirusa lahko posameznik pristane v karanteni ali izolaciji.
Minister za zdravje lahko na predlog Nacionalnega inštituta za javno zdravje zdravi osebi odredi karanteno, če je bila v tesnem kontaktu z okuženimi in se tako obravnava kot visoko rizično. V teh primerih je delavec upravičen do odsotnosti z dela in do nadomestila plače v breme delodajalca po predpisih s področja delovnih razmerjih.
Tisti, ki imajo potrjeno okužbo s koronavirusom in jim lečeči zdravnik odredi izolacijo – ta se izvaja bodisi doma bodisi v bolnišnici –, imajo pravico do začasne zadržanosti od dela in nadomestila plače v višini 90 odstotkov od osnove. Od prvega dne to krije ZZZS. Bolniški list taki osebi izda osebni zdravnik, pri čemer se kot razlog določi izolacija.
V preostalih primerih bolezni, ko ne gre za izolacijo, imajo zavarovanci pravico do nadomestila plače zaradi odsotnosti zaradi zdravstvenih razlogov.
Nadomestilo plače pripada zavarovancem v breme ZZZS od prvega delovnega dne zadržanosti od dela zaradi določenih okoliščin, med drugim zaradi nege ožjega družinskega člana in spremstva, ki ga odredi osebni zdravnik. V vseh drugih primerih začasne nezmožnosti za delo se nadomestilo plače izplača v breme delodajalca do 31. delovnega dne zadržanosti od dela, v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja pa od 31. delovnega dne zadržanosti od dela dalje. Pri tem sicer obstajajo določene izjeme. (STA)
4