V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin februarja na letni ravni zvišale za 2,7 odstotka, medtem ko je bila inflacija v enakem obdobju lani 2,9-odstotna.
V mesečni primerjavi pa je bila februarja inflacija 0,8-odstotna, je v prvi objavi sporočil državni statistični urad. Povprečna 12-mesečna rast cen je bila 2,6-odstotna, v enakem obdobju lani pa dvoodstotna.
Najbolj so se zvišale cene v skupini alkoholne pijače in tobak
V enem letu so se najbolj zvišale cene v skupini alkoholne pijače in tobak, za 10,7 odstotka, pri čemer so se cene tobaka v povprečju zvišale za 14,1 odstotka, cene alkoholnih pijač pa za 5,4 odstotka.
Cene v skupini gostinske in nastanitvene storitve so se zvišale za 9,2 odstotka, in sicer so se cene gostinskih storitev zvišale v povprečju za 12,9 odstotka, cene nastanitvenih storitev pa so se znižale za 1,1 odstotka.
V skupini obleka in obutev so se cene februarja zvišale za 6,5 odstotka. Cene obutve so se zvišale za 16 odstotkov, cene oblačil za štiri odstotke, cene oblačilnih dodatkov in ostalega pa za 3,9 odstotka.
V skupini izobraževanje so bile cene višje za 4,7 odstotka
V skupini izobraževanje so bile cene višje za 4,7 odstotka; najbolj se je podražilo predšolsko izobraževanje (za devet odstotkov), sledijo izobraževalni tečaji (za 2,7 odstotka) in visokošolsko izobraževanje (za 0,6 odstotka).
Cene v skupini hrana in brezalkoholne pijače so se zvišale za 4,1 odstotka. Najbolj, za 19 odstotkov se je v letni primerjavi podražilo sadje, cene zelenjave pa so se zvišale za 10,5 odstotka. Sveže in predelano meso je bilo za 6,2 odstotka dražje, kava, čaj in kakav za šest odstotkov, ribe za 2,6 odstotka, sladkor in konditorski izdelki za 2,4 odstotka, kruh in izdelki iz žit za dva odstotka, olje in maščobe za 1,2 odstotka, gazirane in negazirane pijače za 0,6 odstotka, mleko, mlečni izdelki in jajca pa so za 0,2 odstotka dražja.
V skupini stanovanje, kjer so se cene zvišale za 2,8 odstotka, so se najbolj podražili elektrika (za 11,7 odstotka), kanalščina (za 6,9 odstotka) in tekoča gorica (za pet odstotkov). Najbolj se je medtem pocenil plin, in sicer za 10,3 odstotka.
V skupini raznovrstno blago in storitve (2,5-odstotna rast cen) so se najbolj zvišale cene zdravstvenega zavarovanja, in sicer za 11,1 odstotka. V skupini prevoz (1,9-odstotna rast cen) so se najbolj podražili letalski potniški prevozi (za 13,2 odstotka), najbolj pa so se pocenili cestni potniški prevozi (za 14,6 odstotka).
K letni rasti cen so največ prispevale ...
K letni rasti cen so največ prispevale višje cene hrane, in sicer 0,7-odstotne točke, gostinskih storitev (0,5-odstotne točke), tobaka, obleke in obutve, električne energije ter goriv in maziv (po 0,4-odstotne točke).
K 0,8-odstotni rast cen v mesečni primerjavi so največ, 0,4-odstotne točke prispevale višje cene električne energije. Elektrika se je namreč podražila za 11,5 odstotka. Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) navaja, da so višje cene elektrike posledica dviga prispevka za proizvodnjo iz obnovljivih virov energije.
Nova kolekcija v skupini obleka in obutev je k skupni rasti cen prispevala 0,3-odstotne točke; obutev se je podražila za 7,3, oblačila pa za 3,1 odstotka. Podražitve naftnih derivatov so k skupni rasti cen prispevale 0,2-odstotne točke, počitnice v paketu pa 0,1-odstotne točke.
Letna rast cen je bila februarja 2,9-odstotna
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila februarja 2,9-odstotna, prav tolikšna je bila tudi povprečna 12-mesečna rast cen.
Na Umarju pravijo, da dolgoročnejše gibanje inflacije v območju evra in Sloveniji ostaja umirjeno in zaznamovano s šibko gospodarsko aktivnostjo, so zapisali v sporočilu za javnost.