Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
5. 4. 2012,
12.39

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 4. 2012, 12.39

8 let, 4 mesece

Dvig DDV-ja ostaja nadomestni scenarij?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vlada skuša z rezanjem proračunskih odhodkov rešiti makroekonomska neravnovesja slovenskih javnih financ. Kaj pa povečanje proračunskih prihodkov?

To se sprašujejo vsi, ki spremljajo rezanje proračunskih odhodkov Janševe vlade. Ekonomisti in najbrž vsi v deželi na sončni stran Alp smo si enotni, da je treba javno porabo zmanjšati. Razlike so le v tem, za koliko in pri katerih odhodkih je treba najbolj varčevati. Vlada je odločna zmanjšati odhodke oziroma stroške proračuna, z rebalansom pa znižati primanjkljaj na tri odstotke BDP-ja.

DDV so zvišale številne evropske države, nekatere pa ga še bodo! Kaj pa prihodki proračuna, se sprašujejo kritiki vladnih varčevalnih ukrepov. Za nove naložbe ni denarja, torej se obeta dvig DDV-ja, kar je v preteklem poldrugem letu storila že večina evropskih držav. Hrvaška ga je februarja dvignila s 23 na 25 odstotkov, Italija ga bo, Francozi ga bodo tudi letos, je v predvolilnem boju napovedal aktualni francoski predsednik Nicolas Sarkozy. V predvolilni kampanji lanskih prvih predčasnih parlamentarnih volitev je odstotni dvig zagovarjal tudi Zoran Janković iz Pozitivne Slovenije. Vlada ne razmišlja o dvigu DDV-ja Vlada Janeza Janše pa zagotavlja, da dviga DDV-ja ne bo, ker ima več negativnih kot pozitivnih posledic, saj bi se njegovo zvišanje prelilo v višje cene, to bi zahtevalo vnovično uskladitev socialnih transferjev, plač in pokojnin.

Matej Lahovnik, ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete, nekdanji slovenski minister za gospodarstvo: "Zame je najpomembnejše, da se najprej poskuša v kar največji meri znižati javno porabo in se DDV kot inštrument uporabi v skrajni sili, takrat ko bo zares nujno potrebno. Ta inštrument je treba pustiti v 'rezervi', ker povsem mogoče ga bo vlada potrebovala čez leto, dve ali že čez pol leta. V nasprotnem primeru bi, če bi vlada že zdaj dvignila DDV, pa neselektivno tudi nekatere druge dajatve, obstajala nevarnost, da bi se ob sedanjih visokih cenah naftnih derivatov povečali inflacijski pritiski in s tem inflacija, kar pa bi bila voda na mlin povečevanja socialnih transferjev, plač in pokojnin ..."

Samo Hribar Milič, prvi mož Gospodarske zbornice Slovenije: "Sočasno z rezi v stroške oziroma odhodke (varčevanje) je treba tudi na prihodkovni strani zadevo urediti. Skratka bolje 'pobirati' tisto, kar država pobira, pri povečanju pa jasno kje drugje kot pri najbolj nevtralnem davku, DDV-ju, kar smo opozarjali že pred volitvami."

Rasto Ovin z mariborske ekonomsko-poslovne fakultete: "DDV je eden od instrumentov in seveda so znane pobude o njegove dvigu, ki so povsem simpatične, torej o dvigu DDV-ja in znižanju obremenitve plač. To je ena od možnosti, ne pa edina. Po mojem je prav, da se aktualna vlada koncentrira na makroekonomska neravnovesja. To, kar vlada skuša doseči s sindikati, opraviti domačo nalogo na tem področju, je nujnost, šele potem pa bi tudi jaz posegel po drugih instrumentih, ki so jih konec koncev uporabile tudi druge evropske države. Jaz ne bi šel na hitro v dvig DDV-ja, prej je treba rešiti veliko stvari na odhodkovni strani proračuna!"

Ne spreglejte