Četrtek, 3. 4. 2014, 18.12
7 let, 9 mesecev
Državni svet ni izglasoval veta na zakon o SDH
Nekateri svetniki so menili, da od takrat, ko je državni svet zakon podprl, ni prišlo do novega momenta, nekateri pa, da bi bilo treba zaradi pomena upravljanja državnega premoženja omogočiti novo razpravo v DZ.
Opozicija bi morala imeti predstavnika v nadzornem svetu, da bi nadziral delo, je dejal Šumenjak, saj da bo nadzor prek računskega sodišča potekal za nazaj, ko pa bodo odločitve že sprejete in bo prepozno.
Minister za finance Uroš Čufer je dejal, da so zakon dolgo časa usklajevali z različnimi deležniki in da so veliko pozornosti namenili preglednosti in sledljivosti poslovanja SDH ter odgovornosti uprave in nadzornega sveta, hkrati pa SDH omogočili učinkovito poslovanje holdinga. Veliko pozornosti je bilo namenjene kriterijem tako glede posameznih nadzornikov kot nadzornega sveta v celoti.
Zakon je "en del poglavja, kako upravljati z državnim premoženjem", drugi del bo strategija upravljanja državnih naložb, je dejal Čufer in napovedal, da nameravajo tudi v pripravo strategije zajeti širok krog deležnikov, da ne bo "enomandatna", ampak da bo služila dlje časa in imela konsistenten odnos do upravljanja državnega premoženja.
Predlog za veto je sicer s petimi glasovi proti štirim podprla komisija državnega sveta za gospodarstvo, obrt, turizem in finance, je povedala predsednica komisije Marija Lah. Razprava se je dotikala več členov zakona, med drugim glede kadrovanja uprave in nadzornikov, nadzora nad poslovanjem, plač, strategije. Ob prvi obravnavi zakona v državnem svetu nihče ni imel pripomb in so zakon podprli, je dejala Lahova, od takrat do danes pa da ni prišlo do sprememb, ki bi zahtevale novo obravnavo.
Razprava svetnikov je bila tudi širša od tematike, ki jo opredeljuje zakon, in se je med drugim dotaknila položaja državnega sveta, smiselnosti vlaganja vetov, saj da DZ nato tako ali tako vse zakone ponovno sprejme, nezmožnosti vplivanja na vsebino dela zakona in politične opredelitve državnih svetnikov (svetniki, podpisani pod predlog, so tudi člani SDS).
Milan Ozimič je npr. ob pomislekih o smiselnosti veta menil, da je vsaka razprava koristna, Zoran Božič je izrazil zaskrbljenost, ker je guverner centralne banke Boštjan Jazbec napovedal možnost, da bi upravljanje SDH zaupali tujcem, Stojan Binder je menil, da bi pametna vlada predlagala takšno oblikovanje nadzornega sveta in uprave SDH, da bi bil dosežen konsenz koalicije in opozicije, Alojz Kovšca je dejal, da je zakon "zelo nevaren", ker da ohlapno opredeljuje gospodarjenje s premoženjem, Milan Lukić pa je povedal, da je novi zakon naravnan na sedaj vladajočo politično opcijo, tako kot je veljavni zakon naravnan na politično opcijo, ki je takrat zakon sprejela.