Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
30. 1. 2013,
10.37

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

ECB slaba banka

Sreda, 30. 1. 2013, 10.37

7 let, 9 mesecev

Damijan: Trojka sploh ni raztrgala načrta slabe banke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Stališča predstavnikov Evropske centralne banke so daleč od tega, da bi raztrgali koncept slabe banke, opozarjajo pa na nekaj ključnih izvedbenih vidikov v procesu sanacije bank, meni Jože P. Damijan.

Ekonomista so zmotili bombastični naslovi v dnevnem časopisju, češ da je "trojka raztrgala vladni koncept sanacije bančnega sistema", toda v resnici gre za nekatera priporočila. Jože P. Damijan jih na svojem blogu damijan.org strne v nekaj točk. ECB zakon o slabi banki namreč razume kot osnovo za delovanje in izvedbo ukrepov za stabilnost bančnega sistema, pravila pa bodo določena v podzakonskih aktih. Za njih pričakuje, da se bo Slovenija posvetovala z ECB-jem. ECB si želi tudi večjo vlogo Banke Slovenije (BS), ki bi morala biti, kot nadzornik bančnega sistema, bolj vključena v postopke. Poleg tega predstavnike Evropske centralne banke skrbi primernost dokapitalizacije in obveznic, ki jih bo izdala Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB).

V zvezi s fiskalnimi posledicami zakona o slabi banki ECB pravi, da v zakonu ni dovolj natančno določeno, "pod katerimi pogoji in v kakšnem obsegu se država lahko dodatno zadolži za financiranje SSB-ja". Zato je treba določiti, kako se bodo vrednotile terjatve, prenesene na Sklad za stabilnost bank (SSB). In zadnjič, kot piše Damijan, glede upravljanja DUTB-ja ECB priporoča, da se v upravni odbor "imenuje nekaj neodvisnih direktorjev, s čimer bi se DUTB-ju omogočilo, da se lažje upre morebitnim pritiskom posojilojemalcev in bodočih kupcev premoženja, ki bi zahtevali ugodnejšo obravnavo".

ECB torej ni raztrgal zakona o slabi banki, pač pa je opozoril na nujnost sprejetja bolj natančnih izvedbenih podzakonskih aktov, s katerimi se bodo bolj natančno določili načini dokapitalizacije bank, način vrednotenja slabih terjatev in upravljanje slabe banke, sklene Jože P. Damijan.

Ne spreglejte