Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
29. 3. 2013,
14.07

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

rast izvoza

Petek, 29. 3. 2013, 14.07

7 let, 11 mesecev

BDP se bo letos skrčil za 1,9 odstotka (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Urad za makroekonomske analize in razvoj namesto jeseni napovedanega 1,4-odstotnega padca BDP-ja Sloveniji obeta kar 1,9-odstotnega, edina svetla točka je slovenski izvoz.

Po podatkih danes tudi uradno predstavljene pomladanske gospodarske napovedi – vlada se je z njo seznanila na včerajšnji seji – državnega Urada RS za makroekonomske analize in razvoj se bo gospodarska rast tudi letos drugič zaporedoma zmanjšala, lani je bil padec 2,3 odstotka, letos bo 1,9 odstotka. K letošnjemu padcu gospodarske aktivnosti bo ključno prispevalo občutnejše zmanjšanje potrošnje, zasebna potrošnja se bo znižala za štiri odstotke, potrošnja države pa se bo zmanjšala za 2,9 odstotka, napoveduje direktor Umarja Boštjan Vasle. Skromno okrevanje domačega gospodarstva šele prihodnje leto Počasno okrevanje slovenskega gospodarstva bi se lahko začelo prihodnje leto. Leta 2014 naj bi Slovenija zabeležila skromno 0,2-odstotno gospodarsko rast, v letu 2015 pa Umar v letošnji pomladanski napovedi napoveduje Sloveniji 1,2-odstotno gospodarsko rast. Po besedah direktorja urada Boštjana Vasleta se bodo razmere na domačem trgu dela letos še zaostrile, zaposlenost pa se bo še zmanjšala v vseh dejavnostih, tako v zasebnem sektorju kot v državni upravi. Kar pomeni, da se bo brezposelnost še povečala in se bo ustalila pri okoli desetih odstotkih. Plače zaposlenih pa se bodo realno v zasebnem in javnem sektorju letos znižale v primerjavi z lanskim letom, napovedujejo v Umarju.

Vasle: Razmere so negotove tudi v mednarodnem okolju Kot poudarjajo na uradu, so razlogi za takšno napoved gospodarskih gibanj predvsem visoka tveganja, da bo gospodarska aktivnost doma in na tujem še nižja, saj je vse skupaj močno prepleteno z negotovostjo v mednarodnem okolju ter z uresničevanjem ukrepov za konsolidacije domačih javnih financ in sanacije našega bančnega sistema. Direktor Umarja Boštjan Vasle poudarja, da so še pred meseci v evrskem območju pričakovali minimalno gospodarsko rast, zdajšnje napovedi pa jasno kažejo, da se bo tudi v evrskih državah BDP skrčil med 0,3 in 0,4 odstotka. Izvoz je edina svetla točka, pa še ta s slabo tehnološko strukturo podjetij in izdelkov Umar slovenskemu gospodarstvu po skromni lanski rasti izvoza (0,3-odstotna) in ob še naprej izjemno slabih razmerah v evrskem območju – v države EU-ja Slovenija izvozi okoli 70 odstotkov izdelkov – za letos napoveduje 1,2-odstotno rast izvoza (v prihodnjem letu pa kar 3,3-odstotno). Žal je tehnološka struktura slovenskega izvoznega gospodarstva precej skromna, kar naši državi otežuje hitrejše okrevanje v primerjavi z državami, s katerimi tekmujemo na velikih trgih (Češka, Slovaška, Madžarska in Poljska). Zato bomo v naslednjih nekaj letih v Sloveniji res beležili rast izvoza, ki pa bo zagotovo nižja kot v omenjenih tekmicah. "Najhitreje namreč okrevajo tista podjetja, ki izdelujejo tehnološko zahtevne izdelke, vendar je delež takšnih izdelkov pri nas le okoli 13 odstotkov," priznava direktor urada za makroekonomske analize.

Po drastičnem padcu obsega naložb v minulih letih letos umiritev Za hitrejše okrevanje slovenskega gospodarstva so pomembne tudi naložbe. Te so se pred krizo v obdobju 2006–2008 povečale za okoli 30 odstotkov, v štirih letih krize pa se je obseg naložb skrčil za okoli 55 odstotkov. Prav padec naložb je po mnenju Boštjana Vasleta eden ključnih dejavnikov, da je bil padec gospodarske aktivnosti v času krize med večjimi v EU-ju. Letos naj bi se po štirih letih občutnega padanja obsega naložb malce umiril (napovedani padec je pol odstotka).

Ne spreglejte