Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
20. 12. 2011,
16.18

Osveženo pred

5 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

bančni sistem

Torek, 20. 12. 2011, 16.18

5 let, 3 mesece

Banka Slovenije: Stabilnost slovenskega bančnega sistema se je letos poslabšala

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Stabilnost slovenskega bančnega sistema se je v prvih treh četrtletjih leta 2011 poslabšala, ugotavlja Banka Slovenije.

Padec bruto domačega proizvoda v tretjem četrtletju po njenih navedbah nakazuje, da bi se lahko pričakovanja o daljšem obdobju nizke gospodarske rasti v Sloveniji uresničila.

"Pričakovanja o daljšem obdobju nizke gospodarske rasti bi se lahko uresničila" Kot so sporočili iz Banke Slovenije, je svet Banke Slovenije obravnaval novo poročilo o stabilnosti slovenskega bančnega sistema in potrdil njegovo objavo na spletni strani Banke Slovenije.

"Negativna gospodarska rast v tretjem četrtletju leta 2011 nakazuje, da bi se lahko pričakovanja o daljšem obdobju nizke gospodarske rasti v Sloveniji uresničila," so zapisali.

Na gospodarske razmere vplivajo tudi zaostrene razmere na mednarodnih finančnih trgih Po ugotovitah Banke Slovenije na gospodarske razmere v Sloveniji vplivajo zelo zaostrene razmere na mednarodnih finančnih trgih - Slovenija je bila letos jeseni od njih bolj odvisna kot konec leta 2010 zaradi porasta neto obveznosti do tujine, zaostrenih pogojev financiranja ter znižanja bonitetnih ocen države in nekaterih bank -, prezadolženost sektorja nefinančnih podjetij v Sloveniji, v primerjavi z območjem evra nizka kapitalska ustreznost slovenskega bančnega sistema, naraščanje deleža slabih naložb in zmanjševanja obsega posojil ter nekonkurenčnost slovenskega poslovnega okolja in prepočasno izvajanje strukturnih reform.

Negativni premiki so opazni tudi pri obrestnem tveganju Stabilnost slovenskega bančnega sistema se je v prvih treh četrtletjih letos poslabšala zaradi nadaljevanja naraščanja kreditnega in dohodkovnega tveganja ter tveganja refinanciranja. Negativni premiki so opazni tudi pri obrestnem tveganju, medtem ko se likvidnostno in valutno tveganje nista bistveno spremenili. Na zmanjšanje likvidnostnega tveganja bo ugodno vplivala tudi dodatna ponudba triletnega dolgoročnega refinanciranja pri Evropski centralni banki, pravi Banka Slovenije.

Svet Banke Slovenije je med drugim sprejel tudi spremenjena in dopolnjena sklepa o poročanju posameznih dejstev in okoliščin bank in hranilnic ter o poročanju o kapitalu in kapitalskih zahtevah bank in hranilnic skupaj z navodilom za elektronsko posredovanje poročil o kapitalu in kapitalskih zahtevah.

Ne spreglejte