Petek, 29. 11. 2013, 11.37
7 let, 9 mesecev
Anketna brezposelnost v Sloveniji 9,4-odstotna
Razmere na trgu dela so se v tretjem četrtletju glede na prejšnji četrtletji nekoliko izboljšale, število delovno aktivnih se je povečalo, število brezposelnih pa zmanjšalo.
V tretjem četrtletju je bila stopnja anketne brezposelnosti med moškimi 8,4-odstotna, med ženskami pa 10,7-odstotna. Stopnja brezposelnosti po anketi o delovni sili, ki temelji na mednarodno usklajenih opredelitvah Mednarodne organizacije za delo (ILO) in Eurostata, je bila v Sloveniji v drugem četrtletju 10,3-odstotna.
Razmere na slovenskem trgu dela so se po prvem letošnjem četrtletju, ko so bile najslabše po letu 1993, odkar izvajajo anketo, v drugem in tretjem začele nekoliko izboljševati.
Število delovno aktivnih se je najbolj povečalo v predelovalnih dejavnostih (za 11 tisoč) in najbolj upadlo v dejavnosti izobraževanja, kar je po pojasnilih statističnega urada v poletni sezoni sicer razumljivo.
Število delovno aktivnih se je najbolj povečalo zaradi študentskega dela, saj se je število tako zaposlenih med drugim in tretjim četrtletjem zvišalo za 15 tisoč.
Število brezposelnih je naraščalo vse od drugega četrtletja lani, v drugem četrtletju letos pa se je ta trend ustavil, saj se je njihovo število v primerjavi z letošnjim prvim trimesečjem znižalo s 111 tisoč na 104 tisoč, v tretjem pa na 96 tisoč.
Število brezposelnih se je na četrtletni ravni zmanjšalo v vseh starostnih skupinah. Stopnja brezposelnosti je bila kot običajno najvišja med mladimi, starimi 15–24 let, in je znašala 18,9 odstotka. To je 5,3 odstotne točke manj kot v predhodnem četrtletju.
Po podatkih iz statističnega registra se je število delovno aktivnih prebivalcev v tretjem četrtletju v primerjavi s prejšnjim nekoliko znižalo, znižalo se je tudi število registriranih brezposelnih oseb, in sicer za skoraj tri tisoč. Za 0,2 odstotne točke se je znižala tudi stopnja registrirane brezposelnosti.