Četrtek, 10. 7. 2014, 13.05
7 let, 9 mesecev
Adria Airways znižuje stroške in se približuje nizkocenovnikom
Lani je cene že znižala za osem odstotkov, pred kratkim pa je uvedla nižje cene za rezervacije v zadnjem hipu. Hkrati razmišlja od širitvi linij in baz.
V družbi bodo nadaljevali zastavljeno poslovno strategijo, po kateri se premikajo iz klasičnega regionalnega prevoznika k nizkocenovniku. Tako sledijo trendu hibridizacije letalskih prevoznikov, ki se dogaja v zadnjih dveh letih, ko nizkocenovniki dvigujejo cene. V Adrii naj bi jih medtem letno nižali za pet odstotkov. Tako bi bili dolgoročno v primerjavi z nizkocenovniki dražji le za 15 do 20 odstotkov, razliko pa bi v Adrii kompenzirali z boljšim produktom.
Tako so v ekonomskem razredu ukinili postrežbo in uvedli sky shop, s katerim so po dveh mesecih delovanja zadovoljni. Nizkocenovnikom se bodo približali tudi pri ponujanju dodatnih storitev po meri, tako da bo lahko osnovna cena vozovnic bistveno nižja. V zadnjih dveh tednih so uvedli tudi že nižje cene za rezervacije v zadnjem hipu.
Na ta način Adria odgovarja na revolucijo, ki se je v zadnjih sedmih letih dogajala v evropskem letalskem prevozništvu, ko se je število potnikov povečalo za 44 odstotkov, povprečna cena karte pa znižala za 39 odstotkov. Vse temelji na stroškovni učinkovitosti in letalske družbe v povprečju letno znižajo svoje stroške za 1,3 odstotka.
Nove možnosti za nadaljnji razvoj se Adrii odpirajo tudi z izboljšanjem dostopa do novih virov financiranja, ki so posledica odločitve Evropske komisije in tega, da je zadolženost Adrie pri 30 milijonih evrov relativno nizka glede na promet.
Adria lahko sama sledi zastavljeni strategiji, po odločitvi Evropske komisije pa bi se lahko jeseni vendarle pokazalo tudi več interesa potencialnih investitorjev. Vendar je za letalsko družbo težko najti kupca, medtem za Aerodrom Ljubljana vlada velik interes. Ob tem Anžur ocenjuje, da bo Adria nadaljevala dobro sodelovanje z letališčem ne glede na njegovo lastništvo.
Na ministrstvu za infrastrukturo in prostor od Adrie pričakujejo, da bo nadaljevala z izgradnjo poslovnega modela, ki ji bo v popolnoma odprtem poslovnem okolju prvenstveno zagotovil varno izvajanje operacij, pozitivno poslovanje in ustrezno mobilnost na geografskih območjih, ki jih pokrivajo slovenska letališča.
"Kljub temu bo pa moral upravljavec te kapitalske naložbe Republike Slovenije nadaljevati z izgradnjo sistema korporativnega upravljanja tega podjetja v večinski javni lasti, zlasti pa tudi v bodoče imenovati za to usposobljene člane nadzornega sveta in zagotavljati sposobno upravo," so še poudarili na ministrstvu.