V Nemčiji imajo igralci lota 13 tednov časa, da pridejo iskat dobitek, vendar so lani kljub temu na loteriji pozabili kar 34,8 milijona evrov. V Sloveniji je neizplačanih dobitkov izjemno malo.
Nemški časnik Bild je predstavil zelo zanimive podatke o tem, koliko ljudi pozabi dvigniti dobitek, ki so ga zadeli pri igranju lota. Čeprav imajo 13 tednov časa, da pridejo iskat dobitek, so leta 2013 kljub temu pozabili dvigniti za kar 34,8 milijona evrov dobitkov. Ti podatki vključujejo 16 lotosredišč v vseh zveznih deželah.
Korist imajo tudi zvezne dežele
Če denarja, ki so ga osvojili, ne dvignejo v treh mesecih, večino tega denarja vrnejo v nagradni sklad lota, manjši del pa dobijo zvezne dežele, kjer je bil dobitek vplačan.
Leta 2013 je sicer celotni nagradni sklad v Nemčiji znašal kar 3,36 milijarde evrov.
Danes igralci pridejo tudi po manjše dobitke
V Sloveniji je položaj povsem drugačen. Kot je pojasnila vodja korporativnega komuniciranja pri Loteriji Slovenije Mateja Slamnik Kos, je neizplačanih dobitkov izjemno malo. "Danes namreč igralci pridejo tudi po tiste manjše dobitke, vredne evro, dva, jih prevzamejo ali pa znesek porabijo za nadaljnje igranje," je dejala.
Glavni dobitki so bili prav tako vedno izplačani. Zadnja dva večja dobitka sta bila izplačana pri igri Eurojackpot, kjer so srečneži osvojili 21 in 28 milijonov evrov.
Vsi neizplačani dobitki se tako vrnejo v igro
Podobno kot v Nemčiji imajo tudi pri nas igralci igre Eurojackpot okoli tri mesece, da pridejo po nagrado. Pravica do izplačila dobitka namreč zastara v 90 dneh od datuma žrebanja, navajajo na Loteriji Slovenije. Nekoliko krajši rok je pri igrah Loto, 3x3 plus 6, Astro in Deteljica, saj pravica zastara v 67 dneh od datuma žrebanja, pri igrah Ekspres loterija, Kviz srečka in Izredna srečka pa v 60 dneh po koncu prodaje posamezne serije.
Če igralci po dobitek ne pridejo, loterija skladno z zakonom o igrah na srečo in pravili posamezne igre neizplačane dobitke prenese v sklad za dobitke naslednjih krogov igre, je pojasnila Slamnik Kosova. Vsi neizplačani dobitki se tako vrnejo v igro, ne na primer občinam.