Torek, 3. 3. 2015, 10.47
9 let, 1 mesec
Najbolj točna ura na svetu se v 16 milijardah let zmoti za eno sekundo

Uri, ki so ju v prostorih tokijske univerze sestavili japonski znanstveniki pod vodstvom strokovnjaka Hidetošija Katorija, seveda niti približno ne spominjata na kazalo časa, ki visi na steni v kuhinji. Gre za kriogenični (to pomeni, da delujeta pri temperaturah, nižjih od 150 stopinj Celzija) laboratorijski stvaritvi, ki sta videti kot fuzijski reaktor.
Urni mehanizem japonskih raziskovalcev je neke vrste optična mreža, ustvarjena z laserjem, ki atome stroncija drži na mestu. Njeno ohišje je ohlajeno na –180 stopinj Celzija, s čimer so znanstveniki preprečili kakršnokoli oddajanje toplote, ki bi lahko vplivalo na meritve. Notranjost ohišja je prevlečena s črno mat barvo, saj za maksimalno natančnost merjenja časa svetloba ne sme odsevati.
Končni produkt zapletenega visokotehnološkega projekta sta dve atomski uri, ki frekvenco vibracij atomov stroncija merita tako natančno, da bosta za sekundo zaostajali ali prehitevali šele čez 16 milijard let. Najbolj zmogljiva cezijeva atomska ura se medtem zmoti "že" po 300 milijonih let.
Sateliti in sprejemniki GPS se za delovanje namreč morajo zanašati na izredno natančne ure, saj je lokacija uporabnika sistema GPS določena glede na čas, ki preteče med izmenjavo signala med satelitom in sprejemnikom. Če uri v orbiti in na Zemlji nista povsem točni in popolnoma usklajeni, bo zelo natančno določanje lokacije nemogoče.
Japonski znanstveniki sicer upajo tudi, da bo njihov prispevek k natančnejšemu merjenju časa pospešil gibanje, ki si že dlje časa prizadeva za novo, še bolj strogo definicijo mednarodne sekunde. Ta trenutno še vedno temelji na nihanju cezija.