Nedelja, 21. 7. 2019, 19.54
5 let, 4 mesece
Eden največjih razlogov, zakaj domači Wi-Fi ne "vleče" dobro
Razdalja med omrežnim usmerjevalnikom (oziroma po domače ruterjem) in napravo, na kateri uporabljamo internet, je eden najpomembnejših dejavnikov za kakovostno in hitro domače brezžično omrežje. V stanovanju, kjer je postavitev usmerjevalnika skoraj idealna, smo preverili, kako oddaljenost od vira brezžičnega signala vpliva na hitrost internetne povezave.
Glede na ugotovitve več strokovnjakov in priporočila industrije je najbolj optimalna lokacija za namestitev usmerjevalnika v stanovanju ali hiši čim bolj sredinska.
To pomeni, da je vir brezžičnega internetnega signala od vseh prostorov, kjer se najpogosteje nahajajo naprave, na katerih bodo stanovalci uporabljali internet, oddaljen približno enako oziroma da je med usmerjevalnikom in napravami čim manj sten.
Precej uporabnikov ima doma takšno postavitev, ki pa ni idealna, saj jakost signala v prostorih, ki so najdlje od usmerjevalnika, občutno upade:
Z nižanjem intenzivnosti brezžičnega signala seveda pade tudi hitrost interneta. Kot smo ugotovili, je to zelo očitno že tam, kjer je postavitev omrežnega usmerjevalnika blizu idealne.
Vpliv oddaljenosti od vira signala na internetno hitrost smo preverili v trisobnem stanovanju, kjer je usmerjevalnik nameščen zelo blizu geometričnega središča oziroma je skoraj enako oddaljen od vseh zunanjih sten.
Hitrost brezžičnega interneta v prostoru, kjer se nahaja usmerjevalnik – 97 megabitov na sekundo:
Hitrost brezžičnega interneta v dnevni sobi, ki deli steno z prostorom, v katerem je usmerjevalnik, in mu je najbližje – 95 megabitov na sekundo:
Hitrost brezžičnega interneta v kuhinji, med računalnikom in usmerjevalnikom sta dve steni – 87 megabitov na sekundo:
Hitrost brezžičnega interneta v spalnici, med računalnikom in usmerjevalnikom je ena stena, a je razdalja med njima večja kot v primeru kuhinje – 85 megabitov:
Hitrost brezžičnega interneta v kopalnici, med računalnikom in usmerjevalnikom sta dve steni in radiator – 79 megabitov na sekundo:
Hitrost brezžičnega interneta v sosednjem stanovanju eno nadstropje višje, med računalnikom in usmerjevalnikom sta dve steni in etažna plošča (podobno kot v enonadstropni hiši) – 53 megabitov na sekundo:
Kot je razvidno iz zgornjih rezultatov, so razlike v hitrosti v večini primerov z izjemo zadnjega razmeroma majhne, internet pa še vedno dovolj hiter za tako rekoč vsa opravila.
A pomembno je opozoriti, da smo padce hitrosti preizkušali na kar urni 250-megabitni internetni povezavi. Takole so videti številke, ko računalnik z internetom povežemo prek kabla:
Preizkuse hitrosti internetne povezave smo opravili z orodjema Speedtest by Ookla in Fast.com.
Kdor ima pri ponudniku telekomunikacijskih storitev zakupljen počasnejši dostop do interneta, bo še posebej v primeru, če njegov usmerjevalnik ni postavljen idealno, temveč odrinjen v kot, ob oddaljevanju od njega morda izkusil dovolj moteče padce hitrosti brezžične povezave, da se bo v nekaterih prostorih začel izogibati uporabi interneta.
Na padec hitrosti brezžičnega interneta lahko v stanovanju zelo vpliva tudi število naprav, ki hkrati lovijo brezžični signal. Neoptimalna postavitev usmerjevalnika in velika obremenitev omrežja tvorita recept za počasen domači internet.
Na kaj vse je še treba paziti ob iskanju najboljšega položaja za namestitev domačega omrežnega usmerjevalnika?
Poudarili smo že, da je za maksimalno pokritost z brezžičnim signalom v večini primerov najbolj optimalna čim bolj sredinska postavitev usmerjevalnika, kar pomeni, da so vsi prostori, vsaj tisti, v katerih se najpogosteje povezujemo z brezžičnim omrežjem, od njega oddaljeni približno enako, vmes pa ni preveč sten. Podstrešje ali klet v hiši odpadeta, saj sta predaleč od vseh prostorov.
V stanovanju je dobra ideja tudi, da usmerjevalnika ne postavite prenizko, temveč malce višje (nad višino pisalne mize, na primer). Najslabša poteza, ki jo lahko naredite, je, da usmerjevalnik vržete pod računalniško mizo med cirkus drugih kablov.
Za kakovost domačega brezžičnega omrežja je postavitev usmerjevalnika v takšno divjino daleč od optimalne.
Kakovost brezžičnega signala lahko zmotijo tudi kovine, zato usmerjevalnika ne postavljajte v bližino radiatorjev, morebitnega kovinskega pohištva ali celo cvetličnih korit. Nepriporočljivo je tudi nameščanje usmerjevalnika za pohištvo, na primer za sedežno garnituro.
Če vaš brezžični internet ne "vleče" v vse stanovanjske prostore, možnosti za premik usmerjevalnika pa nimate, si lahko pomagate z ojačevalnikom signala oziroma tako imenovanim repetitorjem.
Večina ojačevalnikov brezžičnega signala je videti takole.
Ojačevalniki signala podaljšajo domet brezžičnega omrežja. Niso zelo dragi, nastaviti jih je preprosto (pri večini največ trije koraki s pritiskanjem enega gumba), razen ene električne vtičnice pa ne zasedejo veliko prostora.
Preberite tudi:
6