Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Sreda,
12. 11. 2014,
12.27

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

telekomunikacije

Sreda, 12. 11. 2014, 12.27

8 let, 8 mesecev

Uporabniki želijo privlačne storitve, ne samo visokih hitrosti interneta

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Za Slovenijo so bolj strateške naložbe v informacijske storitve in tehnologije kot pa v drugi tir ali Teš 6, meni prvi mož slovenskega telekomunikacijskega regulatorja AKOS Franc Dolenc.

Na uvodnem predavanju letošnje konference Telekomunikacije je Dolenc spregovoril o načrtih za uresničevanje Digitalne agende Evropske komisije, a je ob tem poudaril, da je "zaradi občutljivosti vsebine treba vedeti, da povedano ni nujno tudi uradno stališče AKOS". Prepričan je, da glede Digitalne agende Evropska komisija zadnje čase ni povedala nič pretresljivo novega, le vedno bolj poudarja, da se je uresničevanja treba lotiti intenzivno in takoj.

Digitalna agenda ni samo žica Nepopolno je razumevanje, da se digitalna agenda vrsti samo okrog zahtevanih hitrostih širokopasovnega dostopa, saj zmogljiva omrežja nimajo pomena brez privlačnih storitev za dobro državljanov in družbe. "Digitalna agenda ni samo žica, zgraditi širokopasovna omrežja brez privlačnih in uporabnih storitev je isto, kot če bi zgradili šestpasovno avtocesto, a potem na njej ne bi bilo nobenega uvoza in izvoza za vozila," je primerjal Dolenc in ob tem kot pravi izziv poudaril razvoj in postavljanje digitalnih storitev, kot so e-država, e-zdravje, e-izobraževanje ...

Prej ko bodo omrežni operaterji to razumeli, bolje bo za njih, sicer jih bodo na to zelo jasno spomnili uporabniki, ki so "pripravljeni plačati dobro storitev, ne pa zgolj hitrega omrežja". Za telekomunikacijske operaterje je to razumevanje še toliko bolj pomembno, ker njihovo prvotno jedro poslovanja, to je govorna telefonija, nezadržno izginja. "Grožnja je lahko tudi priložnost, uspelo bo tistim telekomunikacijskim operaterjem, ki se bodo pravočasno in učinkovito nadgradili v celovite ponudnike storitev."

Mobilnost je nova paradigma Spreminjajo se tudi načini komunikacije, je spomnil Dolenc. "Prihodnost je mobilna, vedno več opravil, ki smo jih nekoč opravljali prek namiznega računalnika, danes opravimo na mobilnih napravah, te so ponekod že prehitele tradicionalne računalnike," je še povedal in izrazil prepričanje, da precej današnje mladine ne bo nikoli uporabilo ali celo videlo stacionarnega telefona ali morda celo klasičnega osebnega računalnika.

Za uspešen spopad z zahtevami, izzivi in priložnostmi digitalnega trga pa je treba tudi prilagoditi miselnost tistih, ki še niso dojeli, da ta ni samo nekaj, kar porablja denar z visokimi naložbami. "Digitalni tg ustvarja veliko več kot porabi, od novih delovnih mest prek zagona gospodarstva do izboljšane kakovosti življenja," je poudaril Dolenc, ki je povedal tudi svoje osebno mnenje o tem, kaj je treba še nujno spremeniti pri nas, da bi lahko bili v koraku s sodobnim časom. "Znati moramo nekaj, kar Slovenci sicer neradi delamo: sodelovati."

Ne spreglejte