Raziskava londonske ekonomske univerze je pokazala, da dijaki srednjih šol, ki med poukom ne dovolijo uporabe mobilnih telefonov, dosegajo boljše učne rezultate.
Univerzitetni raziskovalci so pod drobnogled vzeli 91 britanskih srednjih šol, spreminjanje njihovih pravil glede uporabe mobilnih telefonov od leta 2001 do danes in povprečen uspeh pri nacionalnih preizkusih znanja, ki jih britanski dijaki opravijo pri 16 letih. Študija je zajela 130 tisoč učencev.
Manj uspešnim učencem prepoved mobilnikov koristi bolj
Šole s strogimi pravili glede uporabe mobilnih telefonov so povprečne ocene in rezultate nacionalnih preizkusov znanja v povprečju izboljšale za dobrih pet odstotkov v primerjavi s šolami z bolj liberalnim odnosom do žepne tehnologije, piše CNN. Razlika je bila še posebej očitna pri dijakih, ki sicer prejemajo povprečne, tudi podpovprečne ocene.
Kot so zapisali avtorji raziskave, je predvsem drugi izsledek pokazal, da uporaba mobilnih telefonov med poukom vpliva predvsem na dijake, ki se težje učijo. Njihova prisotnost jim pozornost z vsebine učnih ur preusmerja bolj kot uspešnejšim učencem.
Spor brez kompromisov
Uporaba oziroma celo nošnja mobilnih telefonov k pouku je v ogromno šolah sicer pogosto predmet spora med učitelji, vodstvom šole in učenci ter njihovimi starši. Veliko zadnjih to namreč podpira, saj radi vedo, da lahko s svojim naraščajem stopijo v stik v vsakem trenutku.