Ponedeljek, 28. 12. 2015, 11.28
8 let, 6 mesecev
Razkrite skrivnosti Rdeče zvezde, operacijskega sistema Severne Koreje
Florian Grunow in Niklaus Schiess iz nemškega podjetja ERNW, ki se ukvarja z informacijsko varnostjo, sta uradni operacijski sistem Severne Koreje Red Star OS (ali Rdeča zvezda po naše) razčlenila do potankosti in ugotovila, da ne gre za polovičarski izdelek.
Kot poroča nemški Spiegel, Red Star OS, ki temelji na odprtokodnem Linuxu, v nasprotju s pričakovanji še zdaleč ni le slaba kopija priljubljenih zahodnih platform, kot sta Windows in OS X. Severnokorejski programerji, ki so Red Star OS razvijali skoraj desetletje, so namreč naredili operacijski sistem, ki režimu Kim Džong Una omogoča nadzor nad slehernim vidikom računalništva v državi.
To je tudi vse, kar ima Rdeča zvezda skupnega z OS X. V ozadju namreč teče programska koda, napisana posebej za Red Star OS. V prvi vrsti je namenjena edinstvenemu šifriranju datotek, domnevno za preprečevanje kakršnihkoli vdorov iz tujine, in nadzoru vseh računalnikov v državi, na katerih je Red Star OS nameščen. Tudi tistih, ki niso povezani s spletom.
Operacijski sistem uporabniku namreč preprečuje vsakršno poseganje v programsko kodo, s katerim bi poskusil zaobiti požarni zid in dostopati do spletnih strani, ki niso postavljene v Severni Koreji, na primer. Če računalnik zazna kakšno spremembo, javi napako ter se ponovno zažene in obnovi privzeto stanje.
Z Red Star OS lahko severnokorejski režim nadzoruje tudi nezakonito "podzemno" tržnico z multimedijskimi datotekami, kot so filmi in glasba z Zahoda ali iz celo sosede Južne Koreje. Državljani jih razpečujejo na prenosnih medijih, kot so ključi USB ali kartice microSD.
Operacijski sistem takšne datoteke prepozna in na skrivaj ožigosa. Ko in če se uporabnik naslednjič poveže z internetom (oziroma državno nadzorovano spletno mrežo), oblasti izvedo, kdo je dostopal do nedovoljenih vsebin.
The Guardian medtem poroča, da je prevladujoč operacijski sistem v Severni Koreji glede na zgodbe redkih obiskovalcev te zaprte azijske države še vedno Windows XP, ki bo aprila prihodnje leto dopolnil 15 let.