Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
30. 9. 2013,
10.01

Osveženo pred

2 meseca, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

strategija igra vtisi ocenili smo

Ponedeljek, 30. 9. 2013, 10.01

2 meseca, 2 tedna

Ocenili smo: Europa Universalis IV

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vzporedna vesolja, bogata z alternativno zgodovino, niso bila še nikoli tako dostopna kot v veliki strategiji Europa Universalis IV. Zahtevni in odrasli strategi ne morejo najti boljšega kratkočasja.

Europa Universalis je najboljša strateška igra za zahtevnejše igričarje, velika strategija, ki je posebna zaradi tega, ker ji uspe tam, kjer pokleknejo mnoge peskovniške strateške igre. Pozabite na neskladnosti v zgodovini, Europa Universalis IV sije na svojem področju, pa čeprav lahko z veliko truda z Azteki osvojimo Španijo, ustanovimo katoliško monarhijo z imenom Združene države Amerike in s Kitajsko osvojimo ruske planjave.

Mogočni imperiji in trgovske republike V Europi Universalis prevzamemo nadzor nad katerokoli državno tvorbo, ki je v resničnem svetu obstajala na pragu renesanse in razsvetljenja in jo vodimo med letoma 1444 in 1820. Nekateri bodo izbrali mogočne imperije, kot so Francija, Avstrija ali Rusija, drugim bo godila igra s plemeni Severne Amerike, Kitajsko, trgovsko usmerjeno Dubrovniško republiko. Izbire nikoli ne zmanjka in raznolikost igranja z vsako državo vas bo prisilila v neprestano preigravanje vedno novih verzij zgodovine.

Vladar vseh strategij Strateška igra nima končnih ciljev, te si ustvarja igralec sam, kar bo zmedlo navdušence nad, proti Europi Universalis resnično otroških strategij, iz univerzuma Command & Conquer, StarCraft, Total War ... Ko se leta preigravanja iztečejo, ni zaslona, ki bi vas obvestil o zmagi ali porazu, o izidu boste sodili sami.

Igranje teče v realnem času, ki ga lahko pospešujemo in upočasnjujemo, celo popolnoma ustavimo, da se posvetimo grafom in izbiram, s katerimi določimo, kje je najbolje zgraditi posamezno zgradbo, katero provinco napasti, kako najbolje izkoristiti trgovinske poti. Pri Paradoxu sistem uporabljajo že 15 let in še vedno deluje odlično.

Iskanje alternativne zgodovine v resničnem svetu Razlika med igrami Europa Universalis in preostalimi že naštetimi strategijami je njeno osredotočenje na zgodovino, igramo lahko le na karti sveta, čeravno bodo modifikacije verjetno vzniknile tako hitro kot gobe po dežju, kar se je zgodilo pri odlični igri Crusader Kings. Pri igranju iger Civilisation tako nikoli ne pričakujemo zgodovinskih dogodkov in realističnega zaključka igre, zgodovina v igri Europa Universalis pa je vedno zasidrana v resničnosti, čeprav zgodovina lahko ubere nepredvidene poti.

Europa Universalis uporablja mehaniko, ki spodbuja igralce, da sledijo resnični zgodovini, vsaka država lahko izbere tri nasprotnike in v boju z njimi bo dobila več koristi, enako pa velja za nasprotnike, kar sproža več napetosti in vojn, še posebej za ozemlja v kolonijah. Povsem nemogoč razvoj dogodkov igra poskuša zmanjševati z ne preveč omejujočimi sankcijami. Prehiter osvajalski pohod bo hitro povzročil povezovanje nasprotnih držav, vaši generali bodo zaradi izčrpanosti odstopali in trgovci bodo preganjani iz trgovskih središč.

Diplomacija, administracija in seveda vojska Namesto klasičnih surovin boste skrbeli za diplomacijske, administrativne in vojaške točke, ki jih lahko unovčite za tehnološki razvoj. Stabilizirate lahko državo, ki je na robu upora, gradite vojaške in gospodarske zgradbe. Veliko bolj pomembne so "ideje", ki dovoljujejo prilagajanje stila igranja, tako izberete, če se želite posvetiti kolonizaciji ali pa bi raje postali trgovska velesila …

Morda se sliši težavno, a vas četrti del igre za spremembo dovolj jasno in počasi vpelje v pomembnejše igralne elemente. Nekaj težav bo igralcem povzročala zapletena matematika, ki se skriva pod trgovanjem, morda nekaterim tudi ne bodo jasne prednosti in pomanjkljivosti načinov vladanja in oblasti, vendar naj vas to ne odvrne od pogleda v svet čudovitih in navdušujočih alternativnih zgodovin, ki ga lahko izkusite tudi z znanci in neznanci preko spleta.

Ure in ure nepozabnega strmenja na zemljevid sveta Europa Universalis IV je najboljša igra v seriji in ena najboljših v svetu strategij. Le redko, pravzaprav nikjer drugje, ne boste mogli najti igre, ki bi prikazala zgodovino, na katero lahko opazno vplivamo, ta pa kljub temu ostaja povsem verjetna. Europa Universalis razgiba domišljijo in vas prepriča, da ure in ure gledate zemljevid sveta, kjer se premikajo meje, kjer se vojske dvigujejo in padajo, trgovci uporabljajo svoje zvijače in vladarji nad narodi igrajo svojo zgodovinsko pomembno šahovsko igro.

Splošna ocena: 93

Zvrst: velika strategija Razvijalec: Paradox Development Studio Založnik: Paradox Interactive Igrala: PC, OS X, Ubuntu

Lestvica ocen 1‒10 ‒ Se ne dotaknem, tudi če mi igro iz same ljubezni podari punca/žena/mama. 11‒20 ‒ Vzamem, če mi igro kdo podari, in plošček uporabim kot podstavek za pivo. 21‒30 ‒ Igram, ker sem mazohist. 31‒40 ‒ Bi igral, če bi mi tatovi odnesli vse drugo. 41‒50 ‒ Igre bi se lotil samo v službenem času. 51‒60 ‒ Igra ima nekaj dobrih elementov, ki pa ne odtehtajo slabih strani. 61‒70 ‒ Kot privrženec dotične zvrsti bom v igri užival. 71‒80 ‒ Zelo solidna igra, do odličnosti ji ne manjka veliko. 81‒90 ‒ Odlična igra z elementi klasike. 91‒100 ‒ Kupim kar dva izvoda; enega za igranje, drugega za občudovanje v vitrini.

Ne spreglejte