Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
24. 12. 2013,
12.53

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 24. 12. 2013, 12.53

7 let, 7 mesecev

Kdo drži gor družbena omrežja?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Letos je bila na področju družbenih omrežij v ospredju njihova uporaba na mobilnih napravah. Samo do Facebooka so njegovi uporabniki dostopali prek več kot sedem tisoč različnih naprav.

Svet je vse bolj povezan z družbenimi omrežji, na katerih njegovi uporabniki delijo (skorajda) vse. Medtem ko so v virtualnem svetu "najboljši" prijatelji, s katerimi se obdarujejo z virtualnimi darilci, všečkajo objave – kar je zvezno prizivno sodišče v Virginiji celo določilo kot del svobode govora–, po novem pa bodo tudi sočustvovali, se stvar v realnosti precej spremeni. Na ulici se uporabniki niti ne pozdravljajo, pogosto pa na svoj seznam prijateljev sprejmejo tudi takšne, ki jih še nikoli niso spoznali v resničnem življenju. O določenih uporabnikih si poleg radovednih neznancev vse več želijo vedeti tudi državne oblasti. Samo v prvi polovici letošnjega leta je na primer Facebook prejel več kot 25 tisoč uradnih zahtevkov za posredovanje podatkov o uporabnikih.

Ko omrežje ni več in, a upada uporabnikov ni Ko slišimo besedno zvezo družbena omrežja, nam najpogosteje na misel padeta Facebook in Twitter. Prvi velja za kralja med družbenimi omrežji, ki pa je v zadnjem letu izgubil precej uporabnikov. Predvsem v državah, ki jih je najprej zajel val "Facebookmanije". Vse manj naj bi bil priljubljen med najstniki. Vsaj pravijo tako. Facebook ni več in, a nepriljubljenost se (še) ne kaže v upadanju števila najstniških uporabnikov. Na vse manjšo priljubljenost naj bi vplivalo dejstvo, da od njih zahteva vse več časa, z nenehnimi nadgradnjami pa si jih na vse pretege želi obdržati oziroma privabiti.

Postajajo omrežja prezahtevna? Vse je lažje na Twitterju in Instagramu, je dejala neka najstnica, ko so jo vprašali, zakaj ji Facebook ni več všeč. Twitter, ki sicer velja za omrežje, prek katerega novice najhitreje obkrožijo svet, a obenem ne ponuja udobja za prebiranje novic, se je letos, podobno kot Facebook leta 2012, podal na borzo. Instagram pa se je pridružil četici tistih, ki svoje kanale uporabljajo za oglaševanje. In kdo je zmagovalec? Analitično podjetje Nielsen pravi, da je Instagram na mobilnih napravah veliko bolj priljubljen kot Twitter. Zanimivo je tudi dejstvo, da večina tvitov prihaja le iz petih držav. Je tvitanje postalo dolgočasno? Zagotovo ne, če si na njem ustvari profil še papež Frančišek.

Ženske, ženske in še enkrat ženske Opaziti je velik porast zanimanja tudi za druga omrežja. Na Instagramu je aktivnost njegovih uporabnikov izjemna: vsako sekundo osem tisoč novih všečkov, vsak dan se nanj naloži več kot pet milijonov fotografij, omogoča pa tudi deljenje videovsebin. Naj spomnimo, da je letos luč sveta ugledalo tudi "specializirano" družabno omrežje za deljenje video vsebin Vine, ki je obnorelo ves svet. Najbolj všečkana fotografija, objavljena na Instagramu, je fotografija Justina Bieberja, na kateri pozira z Willom Smithom, prejel pa je več kot 1,5 milijonov všečkov. Omrežje, ki vse bolj opozarja nase, je tudi Pinterest, na katerem prevladujejo ženske. Ženske so tiste, ki držijo gor tudi vogale družbenih omrežij – so namreč zaslužne za dvig in slavo Facebooka. Ravno odsotnost ženskega spola je težava, s katero se Google Plus sooča že od samega začetka. Tudi letošnja statistika po spolu ni obetavna: 67 odstotkov je moških.

Ne spreglejte