Revija Forbes je pripravila lestvico desetih blagovnih znamk, ki po seštevku svoje neposredne tržne vrednosti in drugih neopredmetenih dejavnikov dosegajo največje vrednosti. Prevladujejo tehnološke.
Vrednost neke blagovne znamke ni nekaj neposredno merljivega, saj ji poleg neposredne tržne vrednosti k temu prispevajo tudi ocene ustvarjalnega potenciala, obeti za prihodnost in percepcija potrošnikov. Vsekakor nekaj, česar ni mogoče zajeti z neko preprosto formulo, gotovo nekaj, kar vsaka družba dojema malo po svoje v upanju, da so prav njene ocene tiste prave.
Spodnjo lestvico je po svoji metodologiji pripravila revija Forbes. Očitno prevlado imajo podjetja informacijske in komunikacijske tehnologije, a so svoje mesto našli tudi zmagovalci nekaterih drugih panog.
10. Louis Vuitton
Prva med znamkami v kategoriji luksuznih predmetov, predvsem drage usnjene galanterije, prtljage in čevljev, na drugi strani tudi luksuznih ur, je po ocenah revije Forbes vredna 29,9 milijarde ameriških dolarjev (23,7 milijarde evrov). Nič čudnega, da na svoje torbice s ponosom vtisnejo svoj znak.
9. Toyota
Največji svetovni proizvajalec avtomobilov Toyota je v letošnjem tretjem četrtletju svoj operativni dobiček okrepil za 11,3 odstotka, saj je znašal 4,6 milijarde evrov. Devetouvrščena blagovna znamka je po ocenah revije Forbes vredna 31,3 milijarde evrov (24,8 milijarde evrov).
8. Samsung
Korejskemu tehnološkemu velikanu sive lase povzroča konkurenca iz dveh smeri: ameriški Apple na eni in nizkocenovni kitajski dobavitelji na drugi strani. Podjetje, ki je vedno namenjalo veliko truda in sredstev utrjevanju svoje blagovne znamke, je po ocenah revije Forbes svojo vrednost zgradilo do 35 milijard ameriških dolarjev (27,8 milijarde evrov).
7. General Electric
Od 12 vrednostnih papirjev, ki so kot prvi sestavljali borzni indeks Dow Jones že davnega leta 1896, je danes ostal samo še eden – General Electric. Ameriška industrijska skupina je v tretjem letošnjem četrtletju povečala prodajo za en odstotek na 36,2 milijarde ameriških dolarjev (28,7 milijarde evrov), dobiček pa za kar šest odstotkov na 3,5 milijarde ameriških dolarjev (2,8 milijarde evrov). Forbes ocenjuje, da je blagovna znamka Gemneral Electric vredna 37,1 milijarde ameriških dolarjev (29,4 milijarde evrov).
6. McDonald's
Velikan hitre prehrane s 35 tisoč restavracijami po vsem svetu se lahko pohvali z blagovno znamko, katere vrednost Forbes ocenjuje na 39,9 milijarde ameriških dolarjev (31,7 milijarde evrov).
5. IBM
"Veliki modri", katerega blagovno znamko Forbes ocenjuje na 47,9 milijarde ameriških dolarjev (38,0 milijarde evrov), se spopada s padcem prodaje – v tretjem letošnjem četrtletju se je znižala za štiri odstotke na 22,4 milijarde ameriških dolarjev (17,8 milijarde evrov). IBM išče novo pot z usmerjanjem na poslovanje s programsko opremo in računalništvom v oblaku.
4. Coca-Cola
Coca-Cola – logotip, ki bi lahko mirno tekmoval za najbolj znanega na svetu. Poleg istoimenske (večinoma sladke) pijače ima ameriška družba še več znanih blagovnih znamk (Fanta, Cappy, Bonaqua, Mezzo Mix in druge), zato je najmočnejša svetovna blagovna znamka pijač po ocenah revije Forbes vredna 56,1 milijarde ameriških dolarjev (44,5 milijarde evrov).
3. Google
V zadnjih 12 mesecih je 52 tisoč zaposlenih v podjetju, ki je zraslo iz spletnega iskalnika, ustvarilo 16 milijard ameriških dolarjev (12,7 milijarde evrov) prihodka. Forbes vrednost njihove blagovne znamke ocenjuje na 56,6 milijarde ameriških dolarjev (44,9 milijarde evrov).
2. Microsoft
Začeli so kot podjetje za računalniške programe in operacijske sisteme, danes pa se intenzivno premikajo v smer računalništva v oblaku in mobilnih telekomunikacijah, vedno bolj pa se spogledujejo tudi s pametnimi mobilnimi telefoni in računalniško strojno opremo. Blagovna znamka, h kateri je veliko prispeval tudi karizmatični ustanovitelj in dolgoletni prvi mož Bill Gates, je, tako trdi Forbes, vredna 63 milijard ameriških dolarjev (50 milijard evrov).
1. Apple
Kar 39,3 milijona prodanih pametnih mobilnih telefonov samo v zadnjem četrtletju, potem še tablice iPad, računalniki Apple in še druge iDobrote – vse to je prispevalo, da je vrednost blagovne znamke Apple skoraj dvakrat tolikšna kot vrednost najbližje uvrščenega tekmeca. Forbes ocenjuje, da je ugriznjeno jabolko vredno kar 124,2 milijarde ameriških dolarjev (98,6 milijarde evrov).