Ponedeljek, 2. 3. 2015, 14.50
8 let, 8 mesecev
Kako na napravah z Androidom počistimo spletno zgodovino?
Pojavil se bo obrazec z možnostmi brisanja zgodovine – počistite lahko obiskane spletne strani in iskane ključne besede, predpomnilnik, piškotke in shranjene podatke o spletnih straneh, morebitna shranjena gesla in podatke za samodejno izpolnjevanje iskalnih polj (na primer za iskanje z Googlom).
Sledenje vašim internetnim aktivnostim lahko sicer onemogočite tudi, če spletne strani namesto v klasičnih obiskujete v zasebnih zavihkih, ki ne beležijo zgodovine. Odprete ga lahko tako, da v glavnem meniju izberete možnost New incognito tab.
Postopek je v Facebookovi mobilni aplikaciji res zelo preprost. Ko se nahajate na vaši časovnici, pritisnite na lupo iskalnika v zgornjem delu zaslona in nad seznamom iskanih vsebin izberite možnost Edit (Urejanje). Na plavajočem oknu Activity Log (Dnevnik aktivnosti) pritisnite Clear Searches (Počisti iskanje) in izbiro nato še potrdite (Confirm).
Postopek v nasprotju z zgoraj opisanim za brskalnik Google Chrome ne poskrbi le za lokalno zgodovino na napravi. Počiščen seznam iskanja boste opazili tudi, ko se boste v Facebook naslednjič prijavili prek osebnega računalnika. Enako velja za YouTube (spodaj).
Odprite meni (ikona ob lupi za iskanje vsebin) in nato še nastavitve (Settings). Zanima nas zasebnost, zato pritisnite na Privacy. Če želite izbrisati zgodovino gledanja, izberite možnost Clear watch history, za čiščenje iskanih ključnih besed pa izberite Clear search history.
Aplikacija YouTube uporabnikom omogoča tudi, da lokalno zamrznejo zgodovino iskanja in gledanja videoposnetkov. Če želite funkcijo omogočiti na vaši napravi, v meniju Privacy (Zasebnost) obkljukajte polje ob možnosti Pause search history on this device.
Prek aplikacije Googlove nastavitve (Google Settings), ki jo najdete v glavnem meniju vaše naprave z Androidom (iščite ikono v obliki zobnika), je YouTubu sicer mogoče onemogočiti tudi shranjevanje zgodovine za vse naprave, tako mobilne kot osebni računalnik. Odprite zgodovino uporabniškega računa (Account History) in izklopite zgodovino za YouTube (YouTube Search History) z umikom kljukice.
Odprite Googlove nastavitve (Google Settings, ikona zobnika), zgodovino uporabniškega računa (Account History) in poiščite postavko Google Location History. Še enkrat izberite Location History in za izbris podatkov pritisnite Delete location history. Če želite, lahko sledenje vaši lokaciji tudi izklopite v istem oknu – drsnik ON prestavite na OFF.
V aplikaciji Google Maps (Googlovi zemljevidi) lahko medtem pobrišemo tudi seznam zgodovine iskanja lokacij, ki lahko ob dolgotrajnejši uporabi postane natlačen z mesti, ki smo jih že zdavnaj obiskali oziroma nas ne zanimajo več. Ko odprete aplikacijo Maps, s prstom povlecite v desno, s čimer na zaslon prikličete glavni meni. Odprite nastavitve Settings in izberite možnost Maps history. S pritiskom na ikono X lahko nato počistite posamezne vnose.