Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Sreda,
21. 1. 2015,
13.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Matic Tomšič

Sreda, 21. 1. 2015, 13.18

8 let, 7 mesecev

Je napočil čas za slovo od CD-jev?

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Optični pogoni, ki prebirajo in pišejo podatke na medije CD, DVD in tudi blu-ray, zaradi drugih načinov shranjevanja informacij (USB-ključi, oblak) počasi izginjajo iz računalniškega ekosistema.

Pogon CD-ROM je nekako sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja postal računalniški standard - programe in igre smo namesto z disket začeli nameščati s CD-jev, na katere je bilo mogoče spraviti približno tretjino, v nekaterih primerih celo polovico toliko podatkov kot na povprečen trdi disk. Kmalu po prelomu tisočletja se je kot osrednji prenosljivi optični medij začel uveljavljati tudi DVD, ki je uporabniku ponudil skoraj sedemkrat več shranjevalnega prostora (4,7 GB) od CD-ja (700 MB). Filmska industrija in igralna konzola Sony Playstation 3 sta po letu 2006 popularizirala tudi medij Blu-ray, ki lahko v nekaj različicah sprejme od 25 pa vse do 128 gigabajtov podatkov.

Medijev CD in DVD ne uporablja skoraj polovica lastnikov osebnih računalnikov Zdaj se zdi, da se obdobje optičnega pogona počasi izteka. Uporabnik lahko vse več vsebin (aplikacij, iger, filmov, glasbe, celo operacijskih sistemov, kot so prihajajoča Microsoftova Okna 10) pretoči s spleta. Tudi podatke je od točke A do točke B preprosteje prenašati z USB-ključi ali pa jih posredovati prek oblaka, kot sta Dropbox ali Google Drive.

Vgradnjo optičnega pogona vse težje upravičijo tudi proizvajalci prenosnih računalnikov, saj industrija (in zahteve uporabnikov) veleva, da mora biti sodoben prenosnik lahek in tanek. Bralniki in zapisovalniki optičnih medijev se sicer še vedno dobro držijo v namiznih osebnih računalnikih, a jih glede na raziskavo portala Lifehacker nikoli ne odpira več kot 40 odstotkov uporabnikov. Dokončno izumrtje prelaga arhivska uporabnost Ker je večina optičnih medijev namenjena le zapisovanju, ne pa tudi prepisovanju podatkov (te prepoznamo po oznaki RW, ki je kratica za angleški izraz rewritable, ob primernem ravnanju in hrambi pa njihova pričakovana življenjska doba znaša od 100 do 200 let, so izvrstno izhodišče za daljše skladiščenje informacij v fizični obliki. Trdi diski, druga cenovno učinkovita alternativa, so namreč preveč podvrženi mehanskim okvaram - kaj takšnega se CD-jem in DVD-jem ne more zgoditi.

Optični diski so v mnogih primerih prav tako edini način za dostopanje do starejših, marsikdaj že pozabljenih vsebin, ki jih na spletu ni mogoče najti, kot so obskurne igre, nišni programi, glasba manj znanih podzemnih izvajalcev. CD-ji so pogosto tudi medij za reševanje zagonskih težav z operacijskimi sistemi Windows in določenimi drugimi programi.

Ne spreglejte