Četrtek, 7. 1. 2016, 15.29
7 let, 1 mesec
Intel: Nekoč je izdeloval samo procesorje, danes narekuje tudi modne smernice
Mnoga uveljavljena tehnološka podjetja na sejem potrošniške elektronike (CES) gledajo nekoliko zviška. Apple ni bil nikoli prisoten. Microsoft mu je sledil že nekaj časa nazaj in nima več javnih predstavitev. Dell in HP, dve največji računalniški podjetji v Združenih državah Amerike, nimata svojega razstavnega prostora.
Povsem drugačno filozofijo pa ima Intel, eno najstarejših tehnoloških podjetij in prvo ime računalniških procesorjev, ki na CES-u praktično vsako leto poskrbi za spektakularno predstavitev novih tehnoloških smernic. Nič drugače ni bilo letos. Tokrat je bila njihova rdeča nit odmik tehnologije iz strogega računalništva in širjenje na druga področja, kot so šport, zdravstvo, moda in umetnost. Manjkali pa niso niti bolj "običajni" roboti in droni oziroma brezpilotni letalniki.
Ta svojemu lastniku ne le sledi, temveč se tudi umika oviram, ki se znajdejo na njegovi poti, njegovo oko v svet pa predstavlja prav kamera z senzorjem RealSense, ki zaznava objekte v svoji bližini. Glede na vedno večjo prisotnost brezpilotnih letalnikov na našem nebu, je takšna tehnologija več kot dobrodošla, saj lahko prepreči marsikatero nezgodo (spomnimo se samo, kako je nedavno strmoglavljeni dron skoraj zadel smučarskega asa Marcela Hirscherja).
Mali robot predstavlja potencial predvsem kot pomočnik za osnovna gospodinjska in delovna opravila. V trenutni fazi razvoja bi ga na primer lahko uporabili kot kurirja za interno pošto ali vratarja v hotelu oziroma stanovanju.
S tem se je Intel tudi uradno priključil mrzlici navidezne resničnosti, ki bo očitno glavna tehnološka tema leta 2016, hkrati pa na trgu prehiteli Microsoft, ki svojo različico obogatene resničnosti razvija v napravi HoloLens. Pametna čelada je namreč že v prodaji.
Modni svet pa bodo v prihodnosti očitno zaznamovala prilagodljiva oblačila, ki znajo samodejno spreminjati obliko in barvo, glede na počutje posameznika. Intelovi prototipni primerki delujejo s pomočjo vgrajenih senzorji, ki merijo srčni utrip in intenzivnost potenja. Izstopata adrenalinska večerna obleka s krili na hrbtu, ki se ob povečanem srčnem utripu razprejo in inteligentni športni modrček, ki ob intenzivnejšem fizičnem naporu in razgretem telesu "vklopi" ohlajevalni sistem tako da se ob straneh nekoliko razpre.
Z vsemi predstavljenimi izdelki je tako Intel na CES-u dokazal, da gre za enega največjih inovatorjev, ne samo v tehnološki sferi, ampak tudi širše in da zna prisluhniti novim potrebam in zahtevam trga.