Sobota, 5. 9. 2015, 15.28
7 let, 1 mesec
Igrali smo se s Samsungovo najnovejšo pametno orožarno
Uro Gear S2 poganja operacijski sistem Tizen, ki ga razvija Samsung, a podjetje tokrat ni ponovilo preteklih napak in uporabe ure pogojilo z lastništvom pametnega telefona Samsung. Gear S2 bo namreč mogoče sinhronizirati z vsakim pametnim telefonom z Androidom 4.4 (ali novejšim) in vsaj poldrugim gigabajtom pomnilnika RAM. S tem je Samsung konkretno poglobil bazen morebitnih kupcev.
Pametna ura bo z novembrom na voljo tudi v različici 3G z vdelano kartico eSIM, kar pomeni, da za klice in brskanje po spletu ne bo potrebna brezžična povezava s telefonom v žepu, temveč bo naprava popolnoma samostojna. Samsung obljublja tudi, da bo ob prihodu ure na prodajne police zanjo na voljo več kot tisoč aplikacij. Ura sicer podpira tudi Samsungov sistem za brezstično plačevanje Samsung Pay (več o tem kasneje).
Več o pametnem telefonu Samsung Galaxy S6 Edge+ boste izvedeli v našem poglobljenem testu, ki ga bomo objavili prihodnji teden.
Glede na prejšnjo različico je prejel lepotno preobrazbo – dizajn je resnejši, bolj prefinjen, precej spominja na pametni telefon Galaxy S6.
Note 5 ima izvrsten fotoaparat, žal pa nismo mogli preizkusiti njegove nazivne prvine – delanja beležk s pametno paličico S Pen, saj so razstavljavci paličice iz varnostih razlogov odstranili.
Glavna minusa Galaxy Note 5 sta visoka cena – v ZDA stane okroglih tisoč dolarjev (900 evrov) – in pa dejstvo, da ga v Sloveniji ne bo mogoče kupiti, saj je Samsung prodajo telefona omejil le na peščico držav.
Slika je sicer zelo solidna, gladkost in predvsem prepričljivost izkušnje pa težko ocenimo, saj je Samsung ponuja le en razmeroma dolgočasen demo – ogledovanje slikovnih umetnin v navidezni galeriji. Po njej smo se premikali s pogledovanjem v levo in desno, z gumbom na dotik na desni strani prikazovalnika pa se približevali posameznim slikam in sprožili pojav njihovih opisov. Fizični gumb nad dotikabilnim je namenjen vrnitvi v meni.
Samsung Pay, ki bo v ZDA in Južni Koreji zaživel 28. septembra, zaradi združljivosti s tako brezstičnimi kot klasičnimi plačilnimi terminali obeta ogromno in bi lahko pomenil ključno prelomnico v digitalizaciji vsakdanjih denarnih transakcij. Trenutno še ni znano, kdaj bo s Samsung Pay mogoče kupiti kruh v lokalnem Mercatorju, smo pa zadevo na berlinskem sejmu elektronike IFA preizkusili v praksi (z njo je bilo treba na demonstraciji "plačati" pijačo) in bili navdušeni nad preprostim in predvsem hitrim uporabniškim vmesnikom.
Zvok – dober, a ne odličen. Najvišja glasnost je spodobno bobniče trgajoča, a se pri nizkih tonih pojavi hreščanje. Najboljša kakovost zvoka je nekje med 70 in 80 odstotki najvišje glasnosti, ko je čist, jasen in razločen. Jakost zvoka lahko sicer uravnavamo s priročnim daljincem na kablu slušalk, ki omogoča preklapljanje med pesmimi, podpira pa tudi glasovne ukaze Samsung S Voice.