Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
24. 10. 2013,
15.42

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 10. 2013, 15.42

9 let

Strelski obračuni: ko obup pljuskne čez rob potrpežljivosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zadnji tragični primeri so znak velikega obupa in glede na razmere v družbi obstaja možnost, da bo takih dogodkov še več, je prepričan Gorazd Meško.

"Ko smo pred štirimi leti pregledovali policijsko statistiko, ta ni kazala povečevanja kaznivih dejanj in se nam je to zdelo neverjetno. Zdaj pa sta se ekonomska in socialna kriza začeli kazati," pojasnjuje profesor za kriminologijo Gorazd Meško.

Kot še dodaja, ob pogledu na splošno stanje v družbi vedno vzamemo neko zlato sredino, kot so javni uslužbenci, upokojenci in podobno. Pozabi pa se na tisti del populacije, ki ga zlata sredina ne zajema – gre predvsem za fizične delavce oziroma za tiste, ki delajo pri zasebnikih, in dogaja se, da ti ljudje po več mesecev ne dobijo plače, posledično porabijo vse prihranke za plačevanje položnic in težave se stopnjujejo. Predvsem stiska, ko nekdo ne more preživeti družine, je tako vse večja, končni rezultat pa lahko pripelje do tragičnega dogodka.

Vsak človek se odzove drugače Stisko in težave vsak človek dojema in sprejema drugače, pojasnjuje Meško. Nekateri se zaprejo vase in težave tiščijo v sebi, nekateri se z usodo sprijaznijo in poskušajo preživeti, nekateri najdejo uteho v alkoholu ali mamilih, vse bolj pogosto pa se dogaja, da ljudje izhoda ne vidijo in končajo svoje življenje ali življenje nekoga drugega.

Ob tem je pomembno tudi dejstvo, da ni zgolj osebna stiska tista, ki privede do takšnega konca, ampak k temu pripomore tudi družba. Splošno nezadovoljstvo, nižanje plač, vse večji pritiski na delovnih mestih so postali stalnica. "Tudi tisti, ki imajo službo, morajo za to, da službo obdržijo, delati vse več in vse več je pritiskov, zato se dogaja, da ti ljudje ne delajo dobro, vse to pa se kaže na primer v delu policistov, v šolstvu in na drugih ravneh," dodaja Meško.

Individualnih primerov ni mogoče preprečiti Ljudem lahko omogočimo boljšo kakovost življenja, manj negotovosti, meni Meško. Socialne službe, vlada in tisti, ki imajo možnost, da pripomorejo k izboljšanju kakovosti življenja državljanov, bi morali po njegovih besedah vse moči usmeriti v to, da takih dogodkov ne bi bilo več oziroma bi jih vsaj omejili.

Je pa dejstvo, da se individualnih primerov preventivno ni mogoče preprečiti, saj so nepredvidljivi. Kot razlaga Meško, razlogi niso vedno v socialni ali duševni stiski, dogaja se tudi, da gre za primere, ko so v ospredju čustvene motnje, maščevanje, vse pogosteje so razlog tudi droge ali druge substance.

Ne spreglejte