Petek, 24. 5. 2013, 10.15
11 mesecev
Hilda Tovšak - od političarke in gospodarstvenice do pobegle obsojenke
Bila je vodja koroškega regionalnega odbora stranke SKD, nato pa najprej v letu 1995 v.d. glavne tajnice stranke, ko je na tem mestu nadomeščala Vido Čadonič Špelič, in kasneje do združitve SKD in Slovenske ljudske stranke v letu 2000 glavna tajnica SKD ter s tem tudi desna roka takratnega predsednika stranke Lojzeta Peterleta. Tudi po združitvi je veljala za vplivno članico združene stranke.
Hilda Tovšak je Vegrad vodila slabo desetletje. S položaja je odstopila in s tem vodenje takrat že plačilno nesposobne družbe formalno predala 30. avgusta 2010, potem ko je zaradi večmesečnih javno odmevnih finančnih in drugih težav podjetja zgubila zaupanje (so)delavcev, pa tudi ostalih lastnikov, med drugim tudi države prek takratne Posebne družbe za podjetniško svetovanje, sama Tovšakova pa je sicer bila prek družbe pooblaščenke Vegrad naložbe med največjimi lastniki Vegrada. Stečaj slednjega se je začel 6. oktobra 2010, v tistem času se je nato Tovšakova tudi upokojila.
Obtožnica zoper osmerico je bila na Okrožno sodišče v Ljubljani vložena februarja 2009, sedem obtoženih pa je bilo nato spoznanih za krive 30. marca 2012. Sodba je postala pravnomočna 21. marca letos. Tovšakovi je sodišče prisodilo leto in dva meseca zaporne kazni, poziv za prestajanje kazni pa je izdalo 21. maja letos, štiri dni za tem, ko je bila Tovšakova 17. maja izpuščena iz pripora, v katerem je bila od 2. marca letos zaradi očitkov o nedovoljenem dajanju daril pri posredovanju tujih delavcev za gradbišče Termoelektrarne Šoštanj.
V soboto, 18. maja 2013, je bil sicer vnovič odrejen pripor za Tovšakovo, a se je za njo izgubila sled, policija pa jo je iskala tudi z mednarodno tiralico.
V primeru Rimskih term, kjer jo obtožnica bremeni kaznivega dejanja goljufije na škodo EU, pa Tovšakova v nasprotju z nekaterimi soobdolženimi krivde ni priznala, sojenje na celjskem sodišču pa bi se moralo že začeti, a je bilo preklicano. Tožilstvo zanjo v tem primeru predlaga šest let zaporne kazni. Sicer pa so zoper Tovšakovo v teku še drugi postopki, povezani z domnevnim goljufanjem in zlorabo položaja ali pooblastil.