Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
20. 9. 2013,
12.55

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Patria proces

Petek, 20. 9. 2013, 12.55

8 let

Finsko sodišče združilo procesa za Slovenijo in Hrvaško v zadevi Patria

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Finsko sodišče se je odločilo za združitev procesov za prodajo oklepnikov finske Patrie Sloveniji s procesom za prodajo Hrvaški. Sodišče se je tako odločilo, ker so osumljenci in dokazi večinoma isti.

Kako bo ta odločitev sodišča vplivala na urnik sojenja, za zdaj še ni jasno. Po pričakovanjih naj bi namreč prišlo do popravkov, tudi zato, ker je obramba s seznama prič, ki bi jih želela zaslišati, umaknila Slovence Ivana Črnkoviča, Walterja Wolfa, Toneta Krkoviča, Janeza Janšo, Jureta Cekuto in Petra Zupana. Jože Zagožen pa je umrl. Po prvotnem načrtu naj bi se sicer sojenje zaključilo 24. oktobra.

Sojenje šestim nekdanjim vodilnim možem finskega orožarskega podjetja Patria, ki so obtoženi podkupovanja pri prodaji 135 osemkolesnikov Sloveniji za 278 milijonov evrov leta 2006, se je v finskem kraju Hämeenlinna začelo 20. avgusta.

Razen enega so vsi obtoženi podkupovanja oseb v Sloveniji Na zatožno klop so tedaj sedli nekdanji generalni direktor Patrie Jorma Wiitakorpi, zastopnik koncerna za Slovenijo Reijo Niitynen, nekdanji izvršni podpredsednik Patrie Vehicles, ki je bil tudi izvršni vodja projekta, Heikki Hulkkonen, glavni finančni direktor Kai Nurmio ter direktorja prodaje in trženja Tuomas Korpi in Jarmo Puputti.

Razen Pupputijia so vsi obtoženi podkupovanja javnih uslužbencev v Sloveniji oz. oseb, ki so vplivale na nakup 135 osemkolesnikov za Slovensko vojsko. Za Wiitakorpija, Niitynena, Hulkkonena in Korpia je tožilec Jukka Rappe zahteval dve leti in pol zapora, za Nurmija pa eno leto pogojne zaporne kazni. Obtoženi so vse obtožbe zavrnili.

V Hrvaškem primeru naj bi bilo izplačanih za 1,5 milijona evrov podkupnine Šesterica je obtožena tudi v primeru prodaje 84 osemkolesnikov Hrvaški v vrednosti 112 milijonov evrov. V tem primeru naj bi bilo izplačanih za 1,5 milijona evrov podkupnine, ki naj bi bila preko posrednikov izplačana na Hrvaško. Med prejemniki podkupnine se omenja tudi prejšnjega hrvaškega predsednika Stipeta Mesića in bivšega direktorja podjetja Đuro Đaković Bartola Jerkovića, ki zanikata vse obtožbe.

Po načrtih finskega tožilstva naj bi se tudi hrvaški del procesa sklenil nekje konec februarja ali v začetku marca prihodnje leto. Sodba pa naj bi sledila konec pomladi, je še poročala STT.

Sojenje zaradi podkupovalne afere je že dočakalo epilog na prvi stopnji v Sloveniji in Avstriji. V začetku junija je sodišče v Ljubljani obsodilo nekdanjega premiera Janeza Janšo na dve leti zapora, direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča pa na 22 mesecev zaporne kazni. Sodišče na Dunaju je obsodilo posrednika v poslu Hansa Wolfganga Riedla. Sodbe še niso pravnomočne.

Ne spreglejte