Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
22. 10. 2014,
11.10

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Robert Časar nepremičnine nepremičnine

Sreda, 22. 10. 2014, 11.10

8 let, 8 mesecev

Država nad premoženje pobeglega nekdanjega prvega moža Luke Koper

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na pet let in devet mesecev zaporne kazni obsojeni nekdanji prvi mož Luke Koper Robert Časar, ki je na begu pred roko pravice, lahko zdaj ostane brez svojih nepremičnin.

Na pet let in devet mesecev zaporne kazni obsojeni nekdanji prvi mož Luke Koper Robert Časar, ki je na begu pred roko pravice, lahko zdaj ostane brez svojih nepremičnin.

Matjaž Polanič v Dnevniku razkriva, da je piransko okrajno sodišče na nepremičnini Roberta Časarja, hišo v Portorožu in počitniško hišo v Lendavskih goricah, vpisalo hipoteko. Časar je bil lani jeseni pravnomočno obsojen na pet let in devet mesecev zapora zaradi zlorabe položaja in prejemanja podkupnin v luških poslih, a poziva na prestajanje kazni ni prevzel, temveč jo je popihal. Najprej on, za njim pa še vsa družina.

Piransko sodišče na nepremičnini vpisalo hipoteko Za Časarjem je razpisana mednarodna tiralica, med njegovim begom pa sodišče očitno ne počiva. Sodba, s katero je bil obsojen na zaporno kazen, namreč predvideva tudi vračilo 86 tisoč evrov podjetniku Marjanu Mikužu. Ker tega denarja Mikužu še ni vrnil, je po poročanju Dnevnika sodišče na nepremičnini zdaj vpisalo hipoteko.

Kot so nam pojasnili na ministrstvu za pravosodje, lahko upnik po pravnomočni sodbi začne postopek izvršbe. "Samo dejstvo, da je dolžnik nedosegljiv, da je na primer na begu, ne pomeni ovire za začetek izvršbe. Izvršilni postopek se začne na predlog upnika, na podlagi katerega sodišče izda sklep o izvršbi," pojasnjujejo na ministrstvu.

Dejstvo, da je na begu, ne vpliva na izvršilni postopek Časar lahko sklepu o izvršbi ugovarja v osmih dneh od prejema, sicer ta postane pravnomočen. V postopku izvršbe praviloma ni narokov, dodajajo na ministrstvu, v nobenem primeru pa ni obvezno, da se jih udeleži dolžnik.

"Dejstvo, da je dolžnik fizično nedosegljiv, ima pa premoženje v Republiki Sloveniji, nima neposrednega vpliva na potek izvršilnega postopka oziroma to ni (zakonski) razlog za njegovo prekinitev ali odložitev," pravijo na pravosodnem ministrstvu.

Znano je sicer, da je Časar obe svoji nepremičnini zaščitil z zemljiškim dolgom v višini pet milijonov evrov, a je zadnja novela zakona o izvršbi in zavarovanju zaradi zlorab posebej uredila postopanje tudi v takšnih primerih.

Sodišče v teh primerih izvede poseben oklicni postopek, s katerim pozove imetnika zemljiškega pisma, da sodišču v treh mesecih od dneva objave oklica sporoči svoje identifikacijske podatke in sodišču izroči izvirnik zemljiškega pisma.

Imetnik zemljiškega dolga se mora v treh mesecih od oklica razkriti Oklic imetnikom zemljiškega pisma se objavi na spletni strani sodišča in na sodni deski. Da je izveden oklic, pa se po uradni dolžnosti zaznamuje v zemljiški knjigi pri vpisanem zemljiškem dolgu.

"Imetnik zemljiškega pisma mora v treh mesecih po objavi oklica sodišču, ki je objavilo oklic, sporočiti svoje identifikacijske podatke in izročiti izvirnik zemljiškega pisma. Če tega ne stori, njegova pravica preneha, kar posledično pomeni, da se šteje, da nepremičnina ni obremenjena z zemljiškim dolgom," so še pojasnili na ministrstvu.

Poleg 86 tisočakov mu grozi še plačilo škode Luki Koper A 86 tisočakov, kolikor jih mora nakazati podjetniku Mikužu, je "mala malica" v primerjavi s trenutno še nepravnomočno sodbo, po kateri mora Časar skupaj z nekdanjim članom uprave Luke Koper Aldom Babičem Luki povrniti 680 tisoč evrov škode zaradi skladiščenja avtomobilov na sporni deponiji. To so namreč po mnenju sodišča brez dovoljen zgradili na ankaranski Bonifiki.

Ali in koliko bodo v postopku dražbe, ki bo po vseh postopkih najverjetneje sledila, iztržili od Časarjevih nepremičnin, pa je že drugo vprašanje. Če ni denarja, namreč nimaš kaj vzeti, pravijo pravniki.

Ne spreglejte