Pred višje sodnike bo danes stopila trojica ljudi, ki jih je okrožno sodišče spoznalo za krive preprečitve uradnega dejanja uradni osebi med nemiri v Ambrusu, povezani z romsko družino Strojan.
Julija lani je okrožno sodišče Jožeta Zupančiča, Zdenka Vidica in Branivoja Kajdiža spoznalo za krive, ker so 25. novembra 2006, ko je v Ambrusu zaradi romske družine Strojan prišlo do nemirov med krajani Ambrusa in policisti, skušali preprečiti uradno dejanje uradni osebi. Tako je predsednik senata Andrej Baraga presodil, da je Zupančič kriv poskusa preprečitve uradnega dejanja uradni osebi, in mu prisodil pogojno kazen šest mesecev zapora s poskusno dobo dveh let. Vidicu in Kajdižu je senat izrekel sodni opomin, ker sta sodelovala v skupini. Na kazen so se pritožili vsi trije obdolženi in tudi okrožni državni tožilec Primož Suknaič, ki je za Kajdiža in Zupančiča zahteval leto in tri mesece zaporne kazni s poskusno dobo treh let, za Vidica pa eno leto s poskusno dobo dveh let. Kajdiž na operaciji "Sodišče izreče sodni opomin, kadar za to obstajajo posebne olajševalne okoliščine," je za Planet Siol.net pojasnil Kajdižev zagovornik Benjamin Peternelj. Tovrstno kazen sodišča ne izrekajo velikokrat, še bolj zanimivo pa je, da sta se Vidic in Kajdiž na to kazen pritožila. "Če nekdo misli, da ni kriv, potem je pač tudi sodni opomin kot sankcija obremenilen," je prepričan Peternelj, ki dodaja, da to pomeni, da ga sodišče na tak način še vedno šteje za odgovornega. Sicer pa Kajdiža zaradi nujnega operativnega posega na pritožbeni seji višjega sodišča ne bo. Je pa res, da je pritožba tudi tvegana; navsezadnje lahko senat višjega sodišča oceni drugače in sledi predlogu tožilca, da se vsem trem izreče pogojna zaporna kazen.
Šest tisočakov za krvavo glavo Naj spomnimo, da je bil prav Kajdiž tisti, ki so ga kamere in fotografi ujeli krvavega med nemiri v Ambrusu, ko so prebivalci nasprotovali vrnitvi družine Strojan iz Postojne v Ambrus. Zaradi poškodb glave in mednožja, ki jih je tistega večera pridobil, je civilno tožil Republiko Slovenijo oziroma ministrstvo za notranje zadeve in zahteval deset tisoč evrov. S poravnavo je dosegel šest tisoč evrov, ki mu jih je izplačala Zavarovalnica Triglav, pri kateri so imel takrat na MNZ zavarovano odgovornost za dejanja svojih zaposlenih.