Nedelja, 9. 3. 2014, 21.59
7 let, 1 mesec
Vladar Borut P., ki je pozabil na svoje ljudstvo
Borut Pahor je kot predsednik vlade odpovedal, ko je dolg države podvojil,ne da bi mu uspelo s kakšno reformo, kot predsednik republike pa je žal dokončno pokopal upanje ljudi v institucije te države.
Borut Pahor je pred dvema letoma dobil še eno možnost, da se izkaže kot politik. Zdi se, da je ta mesec to možnost zapravil. Borut Pahor je namreč kot premier Slovenijo pripeljal v takšen položaj, da se njegovi nasledniki ne zmorejo izviti iz spirale visokih obresti in vedno novega zadolževanja. Pahor je kot predsednik vlade napačno ocenil, da bo kriza minila v letu ali dveh, hkrati pa ni razumel, kaj se dogaja v slovenskih bankah. Ker ni zmanjšal državnih izdatkov, si je vsako leto izposodil dve milijardi evrov. Medtem ko je govoril, da bomo za božič 2010 iz krize, je dolgoročno oviral kakršenkoli resen reformni proces.
Kako naj ljudje zaupajo v takšnega predsednika, če se preprosto vda v takšno manifestno norčevanje iz institucij te države? Kajti, kot je rekel sam, razpis bi si upal ponoviti, a se mu ni zdelo potrebno.
Še več: upam si trditi, da takšen kandidat, kot je novi predsednik KPK, ne bi bil izvoljen v državnem zboru, če bi imeli poslanci to pristojnost. Pa ne zato, ker bi koga ogrožal, temveč zato, ker bi jim bilo preveč nerodno. Pahorju pa ni.
Še eno obremenilno vprašanje za Pahorja. Zakaj ob imenovanju izrazito vladne izbirne komisije za vodstvo KPK ni kot človek, ki ima po funkciji moralno avtoriteto, izzval vlade in poslancev državnega zbora, da se ne strinja s tako politično sestavo? Zakaj je molčal, ko sta v komisiji generalna sekretarka vlade in poslanka vladne stranke, medtem ko je pri izbiri prejšnje komisije sodeloval poslanec iz opozicije?
Zakaj je Pahor molčal, ko so člani izbirne komisije kršili dogovor in kandidatom niso postavljali enakih vprašanj, temveč so bili do nekaterih mnogo bolj prizanesljivi kot do drugih?
Borut Pahor nima problema samo doma, ko mu ljudje ne morejo več verjeti, Pahor ima problem tudi v tujini. Od dveh mednarodnih institucij, to sta OECD in Svet Evrope, je dobil pismo, da so zaskrbljeni glede korupcije v Sloveniji in da bodo pozorno spremljali, kako se bo Slovenija odzvala na ta problem. Kako naj jim zdaj Pahor pojasni, da se bo s problemom sistemske korupcije spopadel podpovprečen pravnik brez kakršnihkoli referenc?
Ali je tudi Borut Pahor stal v vrsti pred okencem? Kje je bil Borut Pahor zadnji mesec, ko so ljudje hodili od okenca do okenca državnih organov in urejali status svojih nepremičnin, ker so pri informativnem izračunu nepremičninskega davka doživeli šok? Je bil Borut Pahor tiho zato, ker je tako kot preostali državljani stal v vrsti pred okencem, ali zato, ker je treniral za deset ur neprekinjenega drsanja?
Predsednik republike ima avtoriteto, možnost in dolžnost, da tako predsednici vlade kot predsedniku državnega zbora pove, da se z ljudmi tako ne dela. Naloga države je, da ima urejene evidence o nepremičninah, ne pa da kaznuje ljudi, ki morajo v digitalni dobi v letu 2014 s papirji stati v vrsti in dokazovati status svoje nepremičnine.
Toda Borut Pahor ni povzdignil glasu takrat, ko se je ob aroganci koalicije in ignoranci kritik ter pomislekov, ki so se zdaj izkazali za upravičene, sprejemal zakon o davku na nepremičnine. Borut Pahor ni rekel, da se v njegovi državi tako ne bo delalo. Borut Pahor vladi ni rekel, da se z ljudmi tako ne dela. Borut Pahor ni rekel ljudem, da deli enako usodo kot oni in da mora tudi on stati v vrsti na geodetski upravi in upravni enoti in zemljiški knjigi.
Borut Pahor je molčal.