Petek, 25. 10. 2013, 7.59
1 leto, 2 meseca
Sovraštvo zlorablja spletno komunikacijo
Spletna demokracija, ki dopušča nepodpisane komentarje bralcev (in tudi plačancev) pod (podpisane) spletne prispevke, se je sprevrgla v anarhijo in poligon nestrpnosti. To je vendarle globalen pojav, čeprav nekje prerašča na raven skrb vzbujajoče epidemije.
O tem se pogosto lahko prepričamo tudi na slovenskih spletnih straneh, na to žal ni imun niti naš medij Planet Siol.net. Čeprav včasih dokaj upravičeno pomislimo, da smo že v Sloveniji glede tega dosegli dno, nas že naši jugovzhodni sosedje lahko hitro prepričajo, da je še od tako slabega vedno lahko še slabše.
Te dni pa imajo na hrvaškem dnevnem redu še nekaj več vročih kostanjev, ki so na površino privlekli še več prvinskih nagonov in neobrzdanih strasti. Dogodki v Vukovarju, ki dolivajo žgočo kislino na še vedno nezaceljene in boleče brazgotine tamkajšnjega prebivalstva, in bližajoči se referendum o opredelitvi družine in morebitni umestitvi take definicije v hrvaško ustavo, imajo skrb vzbujajoč skupni imenovalec: na usodah in trpljenju navadnih ljudi brez kakršnihkoli ozirov na njihove prave zgodbe si neki interesni politični krogi iz ozadja nabirajo svoje dnevne točke za povsem lastne partikularne interese in namene.
Ob vsej hrvaški brezposelnosti, ki je večja kot slovenska, in drugih težavah, ki bremenijo navadnega človeka, pa so izbruhi jeznega nezadovoljstva, zlasti pod krinko brezimnosti, pravzaprav pričakovani – toda ne, kadar gredo čez mejo okusnega, dopustnega in sprejemljivega. Še bolj skrbi, da se to pojavlja v takih razsežnostih, kot se.
Že v začetku meseca je portal net.hr ukinil možnost neposredne objave brezimnih komentarjev bralcev. Postalo je skoraj pravilo, da so komentarji postali način za izražanje motenih, bolnih in nazadnjaških stališč enega dela bralstva, ki so tako izražali sovraštvo in napadalnost dobesedno do vsega in vseh, ki jih imajo za drugačne, so opravičili svojo težko odločitev, za katero se zavedajo, da bi lahko imela tudi poslovne posledice. Dozdajšnje moderiranje ni bilo dovolj močno orodje za zajezitev izbruhov vulgarnosti in ogabnosti, so še zapisali.
Komentarji drugih bralcev na to radikalno potezo so zelo pozitivni. Veliko ljudi, ki bi imelo kaj pametnega, zanimivega, konstruktivnega in novega za povedati in napisati, se tega preprosto ne upa, ker se ne želijo pojavljati tam, kjer je plaz gnojnice sovraštva. Nekateri se bojijo, da so taki ukrepi, čeprav dobrodošli, vendarle prepozni, ker sta sovraštvo in nestrpnost že dosegla alarmantne razsežnosti.