Petek, 20. 9. 2013, 10.30
1 leto, 2 meseca
Odklop se začne z izklopom
Neverjetno je, kako celo takrat, ko se odpravimo na težko pričakovan dopust, ne znamo odklopiti od vsakdanjika. Tehnologija in stalna dosegljivost nam pri tem pravzaprav ne pomagata.
Dandanes imamo na potovanjih, ne samo službenih, temveč tudi zasebnih, pri sebi vedno več tehnologije. Pred kakšnima dvema desetletjema, ko je bila cena mobilnega telefona na ravni dobre letne plače, zemljevid pokritosti s signalom pa bolj luknjast kot okusni ementalec, smo se za resnično najnujnejše komunikacije zanesli na stacionarni telefon ali telefonsko govorilnico, če smo jo sploh našli.
Ker pa nismo vedeli, ali jo res bomo, smo se že pred odhodom vse podrobno dogovorili in dogovori so držali kot pribiti – a to je že tema za kdaj drugič. Danes imamo mobilni telefon. Prva naprava na poti.
Eden včasih kot nobeden
Če se odpravljamo v neko eksotično državo, kjer so stroški mobilnega gostovanja enormni (sploh ni treba iti zelo daleč, dovolj je, če zapustimo Evropsko unijo ali bližnje območje nekdanje skupne države), smo si mogoče umislili tudi tamkajšnjo SIM-kartico. Z njo morda še en mobilni telefon, ker moramo imeti prvi telefon, tisti z osnovno klicno številko, pripravljen vsaj za, če nič drugega, prejem nujnih sporočil SMS. Tisti mobitel, ki sprejme dve kartici SIM, nima vsega, kar bi od svojega telefona pričakovali.
Če ste se prepoznali v prejšnjem odstavku, imate že drugo napravo na poti.
Strast po takojšnji odzivnosti
Brez e-pošte ne morete. Bodisi zaradi zasebnih pobud bodisi zato, ker morate biti na tekočem z dogajanjem v službi, četudi niste tam (ne glede na to, ali gre za lastno prepričanje ali so vam tako naročili). Vaš otrok ne more počakati deset minut, da ne bi na družabnem omrežju objavil svojega statusa. Morda tudi vi ne. Svet in ljudje v njem bodo zelo prikrajšani, če ne boste takoj objavili fotografij s svojega odmora in/ali potovanja. Ne rečejo zaman, da je slika vredna tisoč besed.
Se sliši znano?
Seveda ne boste vsega tega pisali in pošiljali na mobilnem telefonu, kajti njihove prave ali še pogosteje virtualne tipkovnice niso primerne za vse nas, ki nimamo prstov klavirskih mojstrov. Zato imate tudi prenosni računalnik. Ali tablico. Ali oboje.
Števec naprav na poti je poskočil najmanj na tri, verjetneje na štiri.
Dobro je dobro, a boljše je boljše
Pametni mobilni telefoni imajo že zelo solidne fotoaparate, a še ne morejo povsem enakopravno tekmovati s pravimi fotoaparati. Zlasti v kakšnem pomanjkljivo osvetljenem okolju, na primer nočne fotografije, ali če se želite malo poigrati z odprtino zaslonke in časom ekspozicije. Zato imate fotoaparat.
Predpostavimo, da ni z izmenljivim objektivom, ker bi potem najbrž imeli še en teleobjektiv. In smo že tam nekje na četrti ali peti napravi.
… in še pritikline
Fotografije so čudovite, a ga čez video ni, boste rekli. Video je živahen, dinamičen, nepogrešljiv.
Ni druge –- plus še ena naprava. Peta ali šesta. In še vso mogoče kablovje, da bi se zgoraj omenjene naprave lahko med seboj povezale in razumele.
Nekoč, ne dolgo nazaj, smo živeli v svetu, kjer je bila informacija bogastvo, ki ga je bilo treba iskati kot z izpiranjem rečnega peska v upanju, da se bo nekje zasvetil drobec zlata. Danes je drugače. Informacij je ogromno, vse so dostopne, še preveč jih je.
Danes je bogastvo, da dobimo pravo informacijo v pravem trenutku in da se znamo obraniti pred vsemi preostalimi, ki bi nas sicer kar kmalu zasule. Da zmoremo in znamo izločiti pomembno in relevantno.
To pa je toliko težje, ker je vsak ponudnik in ustvarjalec neke informacije prepričan, da prav njegova rešuje svet.
Moč stikala za izklop
Enako velja za vse, ki so prepričani, da bo ta svet slabši, če na dopustu ne bodo takoj odgovorili na vsako prejeto e-sporočilo. Dopust naj bo res za nabiranje moči, bodisi s počitkom bodisi z nečim, kar radi počnemo, a sicer ne utegnemo. Potem bo tudi vrnitev v (ne vedno prijazen) vsakdanjik manj boleča.
Zato naj se odklop začne z izklopom. Lahko že danes in zdaj, napovedan je lep konec tedna.