Petek, 6. 2. 2015, 17.19
8 let, 10 mesecev
Kriza brez kurirjev
Isti dan je tudi izjavila, da se je dogovorila, da bo ZZZS izolski bolnišnici predčasno nakazal denar, da ne bo stavke zaradi neizplačila plač. In hkrati je trdno obljubila, da bo lastnoročno poslala projektante in zidarje v UKC, da bodo dokončali urgentni blok.
Vam to kaj pove o načinu delovanja in pooblastilih naše zdravstvene politike?
Najprej to, da mora ministrica za resor, ki obrača tri milijarde evrov, podpisati dovoljenje za zaposlitev neke sestre v UKC za določen čas. Recimo, da gre pri tej sestri za deset ali petnajst tisoč evrov bruto bruto.
A na srečo ima leto 2015 zaradi praznikov ob koncih tedna neobičajno veliko delovnih dni, kar 255, in to znese celih 2088 delovnih ur. Če ministrica uredi kakih sto zadev na uro, ji bo torej uspelo ostati na tekočem z zdravstvenim resorjem.
Upanje torej ostaja. A opozarjam, da mora biti zares prizadevna in hkrati paziti, da se ji ne vname zapestni sklep, podobno kot se (pre)zagretih teniških igralcih pojavi teniški komolec.
Kako bi se vi počutili v njeni koži? Bi zares zmogli po vseh na tisoče zadevah popoldne pokomentirati še vsako aktualno epidemijo ali evtanazijo, kot to pričakujejo vsiljivi zdravstveni novinarji? Saj sploh ne bi vedeli zanjo, ker ne bi imeli časa niti za površno branje novic; pri sto podpisih na uro bi lahko evtanazirali polovico Slovencev, preden bi se vam zazdelo, da morda ni več vse tako, kot bi moralo biti.
Ampak v našem posebnem svetu je vse to na ramah uboge ministrice, ki zato dela tako pozno v noč, da morajo biti varnostniki posebej opozorjeni, naj ne streljajo brez opozorila, če se na ministrstvu ob treh zjutraj sprožijo alarmi.
Saj če ministrica dela dovolj pozno v noč s tempom sto podpisov na uro, ji lahko ostane še dovolj časa, da se podnevi dogovarja še z gospodom Fakinom o spremenjenem in izjemnem načinu financiranja bolnišnic, da ne bi bilo novih stavk ali opozorilnih evtanazij.
Težava je le, ker v zadnjih desetletjih ni več starih, zanesljivih, preverjenih kurirjev in komisarjev, ki so na vsak ukaz le zavpili "rečeno – storjeno" in zaloputnili vrata. In se je vsak minister lahko na njih tako zanesel, da se je uživaško pretegnil v fotelju, stegnil noge na mizo, porinil papirje v smeti in potem kot vsak normalen evropski zdravstveni minister odmaknjeno in neodzivno na realnost razmišljal o humanih in dobronamernih idejah, ki bodo čez pet ali deset let sprožile novo zdravstveno reformo, če bo priložnost in sreča.