Ljudje bivamo v različno intenzivnih in barvitih partnerskih zvezah. Nekateri so v kombinacijah, ki so po facebookovsko "zapletene", drugi so že davno osvojili partnerski MBA (Married But Available).
A ne glede na kombinacijo se nas večina kdaj pa kdaj spopade, in to večinoma iz istih razlogov.
Partnersko glodanje
Žeja je hujša kot lakota, a ta vseeno povzroči nemalo razgretih pogovorov. Pogosto oba partnerja sestradana vsak po svoje utrujata drugega s tem, kako bi jedla, a ker je lakota očitno pojedla tudi vso domišljijo, nobeden ne predlaga, kaj točno naj bi končalo na krožniku. Ponavadi se ta boj konča tako, da partnerja namesto hrane glodata drug drugega - skoraj brez izjeme v nekanibalskem smislu.
Sovoznik
A če se že zgodi, da pride do konsenza in se partnerja vseeno odpeljeta na večerjo, se pojavi še večji izziv. Oseba, ki ne želi voziti, iz voznikovega mesta to vztrajno počne iz zadnjega ali sovoznikovega sedeža. Nobena luč ni dovolj zelena za vzklik "PAZI" in noben avto ne gre dovolj hitro, da se ga ne bi dalo prehiteti, ali še bolje - preskočiti.
Različni pristopi
Večerja doma ni slaba alternativa, še posebej ob vse dražjih restavracijah. A morebitno strastna kulinarična avantura se - če ne prej - konča, ko sledi pospravljalna faza. Partnerji se lahko strinjajo glede veliko stvari, a kakšen je (edini) pravilen način zlaganja posode v pomivalni stroj ni eden izmed njih. Edini možni mediator v tem kočljivem primeru - navodila za uporabo - je že davno romal v koš za smeti. Medtem ko ponavadi moški vztrajajo na simetrični in ravno prav naseljeni postavitvi posode, ženske prisegajo na barvno oz. materialno razigranost in gosto naseljenost posode v stilu Bangkoka.
Dan odprtih vrat
A vsaj vrata od pomivalnega stroja so v večini primerov zaprta, saj je obema partnerjema jasno, da sicer sledi bodisi poplava bodisi aromatični približek mrtvašnice. To pa so edina vrata, ki so vedno zaprta. Tako predali kot omare, včasih pa še vhodna vrata so pogosto priprta, bolj pogosto pa vse skupaj deluje kot dan odprtih vrat. Zakaj? Zato, ker so lahko, in nobenega ne moti, če so. Dejstvo, da so na vratih tečaji (ali vodila pri drsnih vratih) je zgolj naključje in nikakor ne razlog, da je ta treba zapirati. Še ena vrata, ki so vedno zaprta? Omara s spodnjim perilom. Nobena dama ne želi takšnega vdora v zasebnost.
Garažna razprodaja
A medtem ko je spodnje perilo očitno stvar zasebnosti, drugi kosi oblačila kar kličejo po pozornosti in javni obravnavi. Kako ne bi, saj so večinoma razstavljeni po različnih kosih pohištva v stilu kakšne modne revije na Metelkovi. Sobno kolo gosti jopico, kavč kavbojke, umivalnik dva modrca - le hladilnik je svoboden oblačil – zato, ker je treba odpreti vrata, seveda. A kljub tej konfekcijski dominaciji v domačem okolju se jutro redko začne drugače kot s stavkom "Nimam ničesar za obleči". Paradoks izbire najbrž.
Klic v sili
A izobilje ni vedno prisotno. To je še posebej boleče, ko eden od partnerjev izkoristi sanitetno različico "klica v sili" in porabi zadnjo rolo toaletnega papirja. Regularno, a bolj pogosto kot ne se zgodi, da partner po tej za las (točneje za tri sloje) premagani krizni situaciji mirno odkoraka iz kopalnice, kot da se ni nič zgodilo. Obisk porcelanastega sedeža pa drugemu partnerju povzroči nemalo težav, saj glas ljudstva ne seže iz kopalnice, polovička ima sloj premalo, klic v sili pa je bil izkoriščen. To je sebičnost.
Kaj si kupil???
Prav ta smrtni greh pa je vsaj malenkostno razlog za to, da se sem ter tja, pogosto okoli polne lune, še pogosteje pa okoli plačnega dne, odvije kakšen nenačrtovan nakup, o katerem partner ni bil obveščen. Na damski strani so nenapovedani nakupi bolj modne narave, pri moških pa se hitro najde kaj, kar ima tipke in lučke. In kot se rado zgodi, je bil vsak tak nakup življenjsko pomemben - brez nove torbice bi dama podlegla pritlehno nizki samozavesti, moški pa bi moral s prsti početi kaj drugega – nekaj, česar že dolgo ni (od koder izvira tudi damina samozavest).
Molitev je rešitev
Če je sebičnost greh, je iskrenost svojevrsten blagoslov in predpogoj za uspešno ter dolgoročno zvezo, brez udarnega konca v Slovenskih novicah. In biblično pravilo, da je "zmernost boljša kot pretiravanje" (Pridigar (Kohelet) 7,15), nikjer ne velja bolj kot pri iskrenosti. Ni ga večjega cmoka v grlu kot v trenutku, ko (vedno nehote) preveč iskreno povemo, kaj si mislimo o bližnjih in daljnih sorodnikih svojega partnerja. Dlje kot smo skupaj, bolj utemeljeno in sočno je to mnenje. A "past iskrenosti" preži na moške tako rekoč vsak trenutek, kot sirena v pogubo pa te zvabi v svoj domet z vedno istim vprašanjem, ki se ponavadi izrazi pred ogledalom ob poizkušanju kosa oblačila: "A mi pristaja?" Seveda tu koristi le božja beseda (Pregovori 13:3), ki pravi: "Kdor straži svoja usta, ohrani svoje življenje."