Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
20. 8. 2011,
11.05

Osveženo pred

4 leta, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

IBM možgani čip

Sobota, 20. 8. 2011, 11.05

4 leta, 8 mesecev

IBM z računalniškimi čipi, ki posnemajo človeške možgane

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Ameriški tehnološki velikan IBM je razvil prototipe računalniških čipov, ki posnemajo način delovanja človeških možganov.

Ti tako imenovani kognitivni računalniški čipi bi lahko v prihodnosti privedli do razvoja naprav, ki bi posnemale zmožnosti možganov, kot so zaznavanje, delovanje in spoznanje.

Od kalkulatorjev do učečih se sistemov "Ti čipi so naslednji pomemben korak v evoluciji računalnikov od kalkulatorjev do učečih se sistemov, ki zaznamuje začetek nove generacije računalnikov," je povedal vodja projekta v IBM Research Dharmendra Modha.

Arhitektura bodočih aplikacij? Računalniške aplikacije v prihodnosti bodo po njegovih besedah vedno bolj zahtevale funkcije, ki jih tradicionalne arhitekture sistemov ne bodo zmogle učinkovito zagotavljati.

Pač pa bodo temu kos kognitivni računalniki, za katere v IBM pravijo, da se bodo podobno kot človeški možgani učili na podlagi izkušenj, znali najti povezave, postavljati hipoteze ter si zapomniti rezultate.

Na obzorju že potencialni vidiki uporabe novih tehnologij Tako bi na primer lahko v prihodnosti razvili kognitiven računalniški sistem, ki bi nadziral svetovne vode ter bi lahko prek mreže senzorjev za temperaturo, pritisk in višino valov sprožil opozorila pred prihajajočimi cunamiji.

Prototipni čipi opravili preproste aplikacije IBM je doslej z uporabo prototipnih čipov po lastnih navedbah uspel izvesti nekaj preprostih aplikacij, kot so navigacija, prepoznava vzorcev in klasifikacija.

IBM pri projektu, poznanem pod imenom SyNAPSE (Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics), sodeluje z raziskovalci z več ameriških univerz - Columbia University, Cornell University, University of California in University of Wisconsin.

V projektu sodeluje tudi več vladnih organizacij Projekt je poleg tega prejel 21 milijonov dolarjev novih sredstev ameriške agencije za napredne obrambne raziskave (Darpa). Ta vladna agencija je tako doslej za projekt prispevala že okrog 40 milijonov dolarjev, koliko je vanj doslej vložil IBM, pa ni znano.

Ob tem v IBM pojasnjujejo, da kognitivni računalniški čipi replicirajo biološke sinapse, nevrone in aksone človeških možganov z uporabo algoritmov in silicijevih vezij.

Dolgoročni cilj podjetja je sestaviti sistem čipov z 10 milijardami nevronov in 100 bilijoni sinaps, ki pa bi porabil le en kilovat električne energije in zasedal manj kot dva litra prostornine.

Ne spreglejte