Sreda, 8. 10. 2014, 13.10
7 let, 10 mesecev
So napovedi o novem sesutju delniških trgov realne?
"Ne bodimo presenečeni, če nas doleti novo sesutje borz," razlaga znani upravljavec hedge skladov Mark Spitznagel, ki je zaslovel po svoji milijardni stavi na znaten padec borznih tečajev v letu 2008. "Dejstvo je, da moramo biti na takšen scenarij pripravljeni," dodaja Spitznagel, ki ni edini, ki napoveduje črne borzne dneve.
"Smo v velikanskem balonu, ki lahko poči vsak dan," opozarja švicarski svetovalec in upravljavec sklada Marc Faber, ki krivdo za takšno stanje vali na politiko ameriškega predsednika Baracka Obame in politiko nizkih obrestnih mer ameriške centralne banke. Prav tako naj bi se po govoricah sodeč na opazen padec borznih tečajev pripravljal borzni guru Warren Buffet, piše ameriška spletna stran Moneynews.
Veliko bolj je po njegovem mnenju verjeten nastanek nove krize v Evropi. "Makroekonomsko stanje EU je bistveno slabše kot v ZDA, kjer so deflacijski pritiski še vedno močni. Evropska centralna banka se sicer na vse moči trudi spodbujati gospodarstvo stare celine, a ji nikakor ne uspeva. Glavni vzrok je zategovanje pasu velikih evropskih držav, predvsem Nemčije, posledično pa na trgu ni novega denarja in trud ECB je tako zaman," razloži Gubo.
"Sankcije EU se lahko v prihodnosti zaostrijo do te mere, da ruska podjetja ne bodo smela več izvažati v EU. Ta bojazen se trenutno odraža v padanju delnic na moskovski borzi. Na drugi strani pa lahko v nasprotnem primeru pričakujemo močan odboj vrednosti ruskih delnic, ki lahko v mesecu dni poskočijo tudi do 20 odstotkov," je optimističen Gubo.
Gubo populistične napovedi nekaterih tujih strokovnjakov ocenjuje z vidika prodajanja svojih storitev. "Njihov interes je, da se čim pogosteje pojavljajo v medijih in z bizarnimi izjavami naivnim vlagateljem prodajajo svoje storitve," je kritičen analitik s portala finančnitrgi.com.