Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Petek,
24. 6. 2016,
14.24

Osveženo pred

6 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,58

2

Natisni članek

Na dopustu Siol z vami na dopustu Z družino na poti Potovalni Avtomoto počitnice Hrvaška nasveti nasvet

Petek, 24. 6. 2016, 14.24

6 let, 6 mesecev

Počitniški kalkulator: Izračunajte si stroške poti na jadransko obalo …

Počitniška matematika: koliko evrov boste pustili na avtocesti in trajektu? #infografika

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,58

2

Avtodom vs. bivalna prikolica

Zadnji šolski dan. Od jutri dalje se začnejo polniti poti proti počitniškim destinacijam. Ponujamo vam pregledno infografiko, v kateri so zbrane cene, ki jih lahko vnesete v stroškovnik vaših počitnic, da boste vedeli, koliko evrov boste morali pripraviti za avtoceste in trajekte na poti do jadranske obale.

Kako do Splita kot pomembnega počitniškega izhodišča …

Ne pozabite tudi, da so hrvaške avtoceste med turistično sezono precej bolj obremenjene. Povprečno 60 tisoč vozil dnevno se pelje po njih, medtem ko v preostalih mesecih naštejejo povprečno 25 tisoč vozil dnevno. | Foto: Reuters Ne pozabite tudi, da so hrvaške avtoceste med turistično sezono precej bolj obremenjene. Povprečno 60 tisoč vozil dnevno se pelje po njih, medtem ko v preostalih mesecih naštejejo povprečno 25 tisoč vozil dnevno. Foto: Reuters

Največje mesto na hrvaški obali Jadranskega morja in drugo največje pri sosedih takoj za prestolnico Zagreb je, zlasti poleti, zanimivo kot končna destinacija, kjer se srečajo zgodovina, kultura in čisto Jadransko morje, pa tudi kot izhodiščna točka za srednjedalmatinske otoke (in tudi nekaj južnodalmatinskih), ki jih ladje, trajekti in katamarani povezujejo s splitskim potniškim pristaniščem. Pri izbiri načina prevoza je treba vedeti, da so stroški prevoza z avtomobilom skoraj neodvisni od tega, ali je v avtu samo voznik ali vsa družina, medtem ko je pri javnem prevozu vsak dodaten sopotnik približno enak dodaten strošek.

Avtoddom vs. prikolica: Kaj izbrati za dopust? | Foto: Klemen Korenjak Foto: Klemen Korenjak

Seveda število potnikov in stroški niso edini dejavniki, ki vplivajo na izbiro načina prevoza. Pomembno je tudi, ali imamo veliko prtljage in dodatne opreme (kolesa), ali na cilju potrebujemo prevoz ali ne, ali bolj cenimo udobje neodvisnosti, ki ga obljublja lasten prevoz, ali udobje brezskrbnosti, ko se ni treba prebijati skozi morebitne cestne zastoje in druge nevšečnosti …

Ni najkrajša, a je ves čas po avtocesti: prek Zagreba  Za tiste, ki bi želeli od Ljubljane do Splita čim več potovati po avtocesti, je najboljša izbira pot po avtocesti mimo Novega mesta in Brežic do Zagreba, kjer se začne hrvaška cesta A1, po domače Dalmatina, ki kljub obljubam hrvaške politike še ni prišla do Dubrovnika. Na srečo pa je prišla že do Vrgorca, kar je še naprej od Splita, zato je za Split treba zapustiti Dalmatino na izvozu Dugopolje, od koder je do cilja le kakih 20 kilometrov po (brezplačni) hitri cesti. Več o asfaltnih, vodnih in zračnih poteh, ki vodijo v Split, si preberite v članku Srdjana Cvjetoviča: Potovalne dileme: kako do Splita?

 

Ne pozabite tudi "na pozabljene" ceste mimo Plitvic in drugih zanimivih krajev, če potujete v Dalmacijo. Na magistralkah in regionalkah, po katerih smo prek like in pod Velebitom potovalni nekoč ni cestni, so pa spomini in bolj umirjen tempo, kar ne nazadnje vpliva tudi na nižje stroške za gorivo. Če vam čas dopušča, velja razmisliti in na poti na morje doživeti še kaj zanimivega.  | Foto: Klemen Korenjak Ne pozabite tudi "na pozabljene" ceste mimo Plitvic in drugih zanimivih krajev, če potujete v Dalmacijo. Na magistralkah in regionalkah, po katerih smo prek like in pod Velebitom potovalni nekoč ni cestni, so pa spomini in bolj umirjen tempo, kar ne nazadnje vpliva tudi na nižje stroške za gorivo. Če vam čas dopušča, velja razmisliti in na poti na morje doživeti še kaj zanimivega. Foto: Klemen Korenjak

Katere tri poti na relaciji Ljubljana–Split predlaga priljubljeni spletni navigator ViaMichelin? 

Po avtocesti A1 (preko mejnega prehoda Vinica) Po jadranski magistrali avtocesti A1 (preko mejnega prehoda Jelšane) Po avtocesti A2 (preko mejnega prehoda Metlika) in cesti M-14.2 preko BIH (Bihač)
Razdalja: 452 kilometrov Razdalja: 461 kilometrov Razdalja: 476 kilometrov
Čas: 5 ur 46 min Čas: 7 ur 27 min Čas: 9 ur 26 min
Ocenjeni stroški za cestnino in gorivo: 70,20 evra Ocenjeni stroški za cestnino in gorivo: 65,51 evra Ocenjeni stroški za cestnino in gorivo: 62,56 evra

 

Ne spreglejte