Ponedeljek, 5. 1. 2009, 7.53
9 let, 2 meseca
Volkswagen scirocco 2,0 TSI DSG

Je kupe ali ni kupe?
Mi pravimo, da to sploh ni pravo vprašanje. Morali bi se vprašati: "Ali je scirocco upravičil visoka pričakovanja?" Odgovor je "da in ne". Poteze scirocca bi lahko enačili s špinterjem, tik preden se požene iz startnega bloka. Nizek prednji del avtomobila nudi dobro vizualno protiutež dvignjenega in širokega zadka. Pa vendar brez zapletov ne gre.
EOS kot osnova
Če o učinkovitosti drzne zunanjosti ni nobenega dvoma, enako navdušenje le stežka prenesemo na notranjost. Z "eosovo" sredinsko konzolo pravzaprav ni čisto nič narobe, z merilniki tudi ne, a vseeno smo mnenja, da bi pri slednjih scirocco zaslužil vsaj "hudobnejše" številke, konzola pa bi lahko bolje odražala šprinterski značaj avtomobila.
Niso šli do konca
Kupci se namreč dobro zavedajo, da pri tovrstnem avtomobilu oblika pomeni praktično vse, snovalci pa pri sciroccu niso šli "do konca". Ustavili so se nekje na pol poti med golfom GTI in študijo iroc, posledično pa sciroccu do "desetke" manjka več drznosti.
Dovolj za dva
Scirocco je štirised. Položaj za volanom je zgleden, kar smo pričakovali. Hvalimo odlične usnjene sedeže (del dodatne opreme) spredaj in zadaj, kjer je dovolj utesnjeno, da uporabnik ne dobi občutka, da sedi v golfu, hkrati pa je prostora dovolj, da bosta tja za kratko turo sedla tudi dva odrasla. Majhna odprtina za dostop do relativno skromnega, a globokega prtljažnika je še največja praktična hiba tega vozila, kar pa ne izniči dejstva, da se ga lahko z lahkoto uporablja kot prevoz za vsak dan. Še tole, prtljažni prostor smo lahko odpirali le s pritiskom na stikalo v vozilu ali na ključih. Nepraktično. Sciroocov dizajn namreč ne bi bil nič na slabšem, če bi snovalci za odpiranje prtljažnika uporabili kar VW značko, tako kot pri golfu. Zaradi slabše preglednosti smo bili veseli tudi parkirnih tipal na zadnjem delu scirocca. Priporočamo.
DCC del dodatne opreme
Sistem DCC zdaj poznamo že dobro, saj smo ga preizkusili pri testu passata CC in novega golfa, zato nismo tu izvedeli nič novega. A vseeno obnovimo. Tri nastavitve sport, comfort in normal lahko voznik izkorišča v skladu s svojim trenutnim razpoloženjem, oziroma v skladu s količino zamude, ki jo ima na grbi. DCC pomeni prilagajanje trdote blaženja, odzivnosti stopalke za plin in (ne)posrednosti volana.
Odlična lega
Na papirju je zagledanost scirocca v zavoje očitna, v praksi pa še toliko bolj. Golfovo podvozje je bilo za potrebe scirocca še dodatno prirejeno, rezultati pa so temu primerni. Lega je stabilna zelo dolgo, posledice ob pretiravanju pa predvidljive. ESP se vklopi relativno hitro, ni vsiljiv, svoje delo opravlja dobro, izklopljiv pa je delno, saj se izklopi le sistem proti zdrsu pogonskih koles. Zavore so zanesljive zelo dolgo časa, njihov učinek začne bledeti skrajno pozno. V vsakem primeru se bo prej vdal voznik, kot pa odlična mehanika.
Poznan agregat
200-konjski motor je že stari znanec uredništva. Preizkusili smo ga že v leonu FR, v audiju TT roadsterju v še nekoliko močnejši izvedbi tudi v leonu cupri, z njim pa se hvali tudi golf GTI. Scirocco stotico vidi v dobrih sedmih sekundah, a več kot ta podatek pove vedno navzoča prisotnost velike količine navora. Motor se vrti z veseljem in skakanje igle merilnika vrtljajev ob prestavljanju pripelje vozniku nasmeh na usta.
DSG je pika na i
Veliko zaslugo za to ima menjalnik DSG, ki je s svojo prisotnostjo v testnem vozilu le še potrdil športni značaj scirocca. Sodelovanje dvolitrskega agregata in menjalnika je več kot vzorno. Obvolanske ročice smo zato uporabljali večkrat, kot je bilo to potrebno. Hitrost, lahkotnost in učinkovitost pretikanja je neverjetna, sedme prestave, s katero se hvalijo manj prožni motorji opremljeni z novejšim DSG menjalnikom pa nismo pogrešali.
Lahko je drag
Osnovni scirocco opremljen z enakim motorjem stane slabih 29.500 evrov, cena testnega primerka pa je po zaslugi dodatne opreme zrasla na ne več tako sprejemljivih 38.512 evrov. Morda v tem trenutku velja omeniti možnost nakupa scirocca z 1,4-litrskim turbo motorjem (160 KM), ki opremljen z DSG-jem stane štiri tisočake manj.
Tekmecev ni malo
Strogo gledano scirocco nima neposrednih tekmecev kot pri prvi generaciji, ko so se po cestah vozili ford capri, opel manta, renault fuego, alfa romeo GTV in podobni. Upoštevati moramo dejstvo, da Volkswagen scirocca ponuja kot samostojni model, medtem ko konkurenca za svoje dinamične kupce poskrbi tako, da svoje trivratne različice že v osnovi naredi povsem drugačne v primerjavi s petvratnimi. To se kaže v avtomobilih kot so: mégane coupe, astra GTC, honda civic type-R, citroën C4 coupe, kia pro_cee'd. Z oblikovalskega stališča pa izstopa predvsem volvo C30, ki cenovni okvir teh tekmecev dvigne že na raven mercedesov, audijev in BMW-jev .